V historické zvonici v Lomnici nad Popelkou v Českém ráji přibudou na začátku adventu dva zvony, Maria a Eliška. Město je tam navrátí jako připomínku předchozích, o které zvonice přišla před 100 lety za první světové války. Poprvé se rozezní v poledne v neděli 3. prosince, řekl místostarosta Zdeněk Rajm.
V hranolové zvonici, která je nejstarší dochovanou stavbou šestitisícového města, bylo ještě na začátku minulého století pět zvonů. Dochovaly se dva - malý zvonek umíráček a zdobený zvon Mikuláš, který v roce 1591 nechala odlít tehdejší majitelka panství Eliška z Martinic po velkém požáru Lomnice. O další tři zvony město připravila válka, byly odvezeny a přetaveny pro vojenské účely. Podnět k navrácení zvonů vzešel od skupiny místních dobrovolníků, kteří před šesti lety obnovili tradici zvonění o nedělích a svátcích. Město se rozhodlo navrátit dva větší zvony, o něž přišlo. Jejich zdobení je ale jiné. "Nemáme doloženo, jak přesně původní vypadaly," uvedl Rajm.
Za výrobu a montáž zaplatí město 1,3 milionu korun. Dva zvony odlilo pražské zvonařství Petr Rudolf Manoušek. Menší zvon se spodním průměrem 830 milimetrů váží 350 kilogramů, větší má spodní průměr 1235 milimetrů a hmotnost 1130 kilogramů. "Větší jsme pojmenovali Maria podle Panny Marie, která rezonuje Lomnicí. Je třeba na morovém sloupě na Husově náměstí. A menší zvon je Eliška po majitelce panství, která věnovala městu zvon Mikuláš," uvedl Rajm.
Ani Mikuláš není teď na zvonici, potřeboval opravit. Zvon byl už v roce 1946 pootočen kvůli velkému vytlučení věnce, přesto podle zvonaře do budoucna hrozilo, že pukne. Manoušek zvon opravil za čtvrt milionu korun vyvařením výtluku. Podle Rajma se město předběžně dohodlo s římskokatolickou farností, která je majitelem zvonu, že se o náklady podělí. Město má na zvony připraveny až dva miliony, přesnou částku budou podle místostarosty vědět až po osazení zvonů jeřábem do zvonice.
Zvony po sobotním žehnání budou dva týdny vystaveny ve farním kostele sv. Mikuláše. Pak je dá město převézt na hřbitov, kde je zvonice. Část nákladů uhradí veřejná sbírka, jež potrvá do konce roku. Na zvonici bude pamětní deska se jmény dárců, kteří na výrobu zvonů přispěli aspoň 5 tisíci korunami.