V Olomouci je výstava k Hedvábné cestě, zdobí ji cenné exponáty

Relax
9. 11. 2017 19:00
Mincovní poklady stříbrných drachem perských velkokrálů.
Mincovní poklady stříbrných drachem perských velkokrálů.

Legendární Hedvábná cesta se stane hlavním tématem výstavy, kterou v pátek otevře Vlastivědné muzeum v Olomouci. Expozici mapující tisíce let obchodních a válečných kontaktů mezi civilizacemi Starého světa zdobí cenné exponáty především ze soukromých sbírek. Návštěvníci uvidí téměř 200 souborů včetně mincí, zbraní, šperků i keramiky. Podle odborníků jsou mnohé z nich unikátní a veřejnosti nebyly dosud známé. Výstava Hedvábná cesta je posledním velkým výstavním počinem muzea tohoto roku.

Autoři pojali rámec výstavy geograficky. "Začíná se v době Říše římské, na konci výstavního sálu se návštěvníci dostanou do doby čínského císařství. Předměty, které jsou zde vystaveny, mají nebývalou historickou i uměleckou hodnotu a v tomto geografickém rámci se s nimi můžeme potkávat velmi zřídka. Nejčastěji jsou zde vystaveny zbraně, mince, poté šperky a v obecném pohledu předměty denní potřeby," řekl kurátor výstavy Lukáš Hlubek.

Poklad tvořený 52 stříbrnými dirhamy.Podle autora výstavy Davida Majera je hodnota předmětů ze soukromých sbírek mimořádná. Kromě expozice ve Valticích, kde byla část z nich vystavena loni, nebyly veřejnosti známé. "Na výstavě jsou prezentovány například autentické mincovní poklady z oblasti Střední Asie. Dokumentují časové období od 1. století před Kristem až do vpádu Čingischánu do Střední Asie, tedy do začátku 13. století. Takové soubory předmětů ve Střední Evropě neexistují. Je to plejáda mincí dokumentující vývoj středoasijského mincovnictví po dobu 1500 let," doplnil Majer.

V části mapující dějiny Římské říše je například terakotová čutora římského legionáře, sbírka římských stříbrných spon, takzvaných fibul. V oblasti prezentující Byzantskou říši autoři upozorňují na raritní sbírku vikinských válečných seker. "V oblasti Střední Asie prezentujeme část kolekce věnované gandhárskému království," řekl Majer. Na výstavě nechybí ani zbroj perského válečníka, zbraně bojovníků Osmanské říše i řada artefaktů ze starověké i středověké Číny. Do historie se mohou vcítit i samotní návštěvníci - převléknout se mohou do kostýmů starověkých Římanů nebo posedět v orientálním hostinci, karavanseraji.

Starobylá Hedvábná cesta byla spojnicí Západu a Východu ve starověku, středověku i v raném novověku. Sloužila především k obchodním účelům, ale podle autorů výstavy byla často ovlivňována válečnými taženími. Hedvábná cesta, která protínala napříč staletími mnohé významné i polozapomenuté státy a civilizační oblasti, usnadňovala také výměnu v náboženské oblasti.

Na snímku je kurátor výstavy Lukáš Hlubek z VMO.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ