Pracovníkům Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě se dnes podařilo v replice středověké sklářské pece vyrobit první sklo. Pod vedením zkušeného skláře z něj vyfukují repliky středověkého skla. Po několika měsících přípravných prací a stavbě pece se v praxi podařilo ověřit historické technologie a poznat, jak středověké sklářství fungovalo.
"První sklo se podařilo utavit dnes ráno kolem 05.00. Jde o historickou událost. Už od začátku jsme upozorňovali, že jde o experiment, který může v kterékoli fázi skončit," řekl ředitel muzea Jiří Jedlička.
Stavba hlavní i pomocné fritovací pece začala loni v září na okraji města v lokalitě Vlkovsko. Vrchní klenutá část vznikala v květnu. Původně se předpokládalo, že sklo by se mohlo tavit už v červnu. Bylo ale třeba, aby pec dokonale vyschla, a tak se termín odložil na začátek září.
Oheň se v peci zapálil v sobotu ráno. Od té doby se pec nepřetržitě temperovala, pracovníci muzea se u ní střídali ve dne i v noci ve dvou směnách. Třetí den se podařilo dosáhnout teploty kolem 500 stupňů a pec se roztopila na plný výkon. "Učili jsme se při tom, jak správně topit, jak dlouhá polena a jak je přikládat, jaká je nejvhodnější kombinace smrkového a bukového dřeva," řekl Jedlička. Ve fritovací peci novodobí skláři vyrobili natavenou sklovinu, kterou potom vložili do pánve v hlavní peci, kde se mezitím podařilo zvýšit teplotu až na 1200 stupňů Celsia.
I kdyby se podle Jedličky stala při tavbě jakákoli havárie, podařilo se muzejním experimentátorům získat všechna potřebná data. "Vlastní tavení je takovou třešničkou na dortu, hlavně chceme ukázat veřejnosti, jak středověká sklárna fungovala," řekl Jedlička. Kvůli tavení skla bylo třeba za necelý týden spálit kolem 15 metrů krychlových dřeva. Celkové náklady projektu by měly dosáhnout přibližně 200 tisíc korun. Kromě Kraje Vysočina a havlíčkobrodské radnice projekt podpořili sponzoři.
Experimentální archeologický projekt navazuje podle Jedličky na podobný projekt z počátku 90. let minulého století, který se uskutečnil v Moldavě v Krušných horách. Kromě stavby pece z materiálů dostupných v dané lokalitě měl ověřit také způsob jejího vytápění.
Kraj Vysočina byl a stále je významnou sklářskou oblastí v České republice, ale podle Jedličky zatím existuje velmi málo odborných a popularizačních projektů, které by se tímto faktem zabývaly. "Na Vysočině není dosud doložen nález středověké sklářské pece, avšak je známo několik lokalit, kde existuje potenciál nálezu. Nejstarší doložené sklárny jsou prozatím renesanční sklárny na Žďársku," uvedl už dříve Jedlička.
Po dokončení experimentu by podle něj měla vzniknout publikace, která zachytí stavbu pece a popíše technologii tavby. Sklářská pec by se podle Jedličky mohla stát například základem budoucího archeologického skanzenu, který zatím na Vysočině chybí.