Ve Velké Bystřici vyrostou stromy symbolizující osudy migrantů

Relax
11. 9. 2015 19:21
Fotograf Jindřich Štreit.
Fotograf Jindřich Štreit.

V zámeckém parku ve Velké Bystřici na Olomoucku budou vysazeny tři desítky stromů symbolizující osudy cizinců dlouhodobě žijících na území České republiky. Zasadí je samotní migranti, hrdinové výstavy a umělecké publikace fotografa Jindřicha Štreita s názvem Jsme ze stejné planety. Akce symbolicky upozorňující na pomyslné kořeny a skutečné domovy se uskuteční poslední sobotu v září a doprovázet ji bude také piknik s ochutnávkou jídel včetně koncertů.

V zámeckém parku budou cizinci zachyceni ve Štreitově projektu sázet typické stromy jako je dub, buk, habry či javory, další čtyři jabloně doplní stávající jabloňový sad. "Každý z migrantů zasadí jeden strom, který v tomto případě plní roli symbolu jejich konečného zapuštění kořenů v České republice. Společnými silami tak vytvoří místo pro budoucí setkávání," uvedl organizátor projektu Josef Janeček.

Většina cizinců, kteří stáli před objektivem fotografa Jindřicha Štreita, přijedou do Velké Bystřice osobně. "Je to jedna z point projektu, nikdy se totiž spolu nepotkali, ve Velké Bystřici to bude poprvé, kdy se mezi sebou seznámí. I podle Jindřicha Štreita to bude pěkné zakončení celého projektu," doplnil Janeček. Podotkl však, že pět z fotografovaných cizinců nahradí jejich krajani, neboť republiku již opustili.

Fotograf Jindřich Štreit vystavil cyklus fotografií s názvem Jsme ze stejné planety na jubilejním 20. ročníku festivalu pro židovskou obec Boskovice v roce 2012.

Do projektu jsou zapojeni migranti z 29 států jako je Afghánistán, Brazílie, Uganda, Ekvádor či Jihoafrická republika. Autoři se přitom při vytváření portrétů cizinců zaměřili na zmapování rodinného či pracovního prostředí podle toho, kam je oslovení lidé pozvali, nebo kde je právě zastihli. "Štreitova výstava měla vernisáž v listopadu 2011 a dodnes putuje po různých kulturních institucích a festivalech," řekla autorka textové části publikace Martina Vašíčková. Podotkla, že šlo o součást projektu Charity ČR, který se zaměřoval na pozitivní obraz cizinců v zemi. Migrace se přitom stává celoevropským problémem zejména v posledních měsících, kdy do Evropy proudí statisíce lidí z válkou či chudobou zasažených zemí Afriky či Blízkého Východu.

Organizátoři chtějí v projektu týkající se migrantů a jejich osudů pokračovat i v příštích letech. Každý rok chtějí například podle další organizátorky, zahradní architektky Hany Bělařové, vybrat dvě ze zastoupených zemí a uspořádat obdobnou kulturně-společenskou akci, která by přiblížila lidem kulturu daných zemí. Dalším cílem projektu je vysazovat pomyslné aleje, které by propojovaly Velkou Bystřici s rodišti sázejících cizinců.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ