Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od rozsáhlého požáru, který poničil poutní areál Svatá Hora v Příbrami. Expozice s názvem "Požár Svaté Hory 27. 4. 1978 a její rekonstrukce" přiblíží jak průběh požáru, tak v kontextu dobových poměrů téměř neuvěřitelně rychlou rekonstrukci areálu, řekl Jan Traxler ze svatohorského areálu. Podle bývalého velitele příbramských hasičů Jarmila Soukupa při příležitosti výročí vzniká také filmový dokument s výpověďmi pamětníků.
Výstava ve svatohorském muzeu začne 26. dubna a potrvá do konce roku. O dva dny později na vernisáž naváže program v barokním areálu i okolí, součástí bude mše s žehnáním nového praporu a slavnostním ceremoniálem na svatohorském náměstí. Návštěvníci uvidí ukázky zásahu hasičů a budou si moci prohlédnout historickou i současnou techniku.
Soukup řekl, že by v rámci výstavy měl být distribuován i dokument s autentickými výpověďmi hasičů i civilistů, kteří požár a jeho likvidaci zažili. S postupujícím časem totiž pamětníků ubývá. Cílem je také vyvrátit některé mýty kolem události, třeba že hasiči na místo přijeli bez vody.
Sám Soukup si událost dobře vybavuje, byť se tehdy jako šestnáctiletý student na hašení přímo nepodílel. "Byl krásný jarní den. Vylezlo sluníčko, jel jsem na kole a najednou jsem viděl černý kouř," zavzpomínal na okamžiky, které předcházely rozsáhlému požáru. Protože měl poblíž Svaté Hory kamarády, zamířil rychle na místo a zásah sledoval zpovzdálí.
Oheň zničil střechu kláštera, proboštství a severní části ambitů včetně věže s hodinami, poškodil věže nad Mníšeckou a Plzeňskou kaplí i nástropní malby této části ambitů. Škody byly vyčísleny pět milionů tehdejších korun, obnova vyšla na 16 milionů. Větším škodám zabránilo vysoké nasazení hasičů, kteří se potýkali s nedostatkem vody. Podle Soukupa se požár po střeše natřené fermežovou barvou rychle šířil. Poukázal na to, že dnes je i díky nedávné kompletní rekonstrukci poutního místa zabezpečení areálu lepší než v minulosti, přibyly požární hlásiče a zdroje požární vody v ambitech alespoň pro prvotní zásah. Hasiči také disponují lepšími ochrannými a komunikačními prostředky.
Podle výsledků oficiálního vyšetřování byl příčinou oheň, který založila čtveřice dětí u horního konce svatohorských schodů. Od zastřešeného schodiště se plameny rozšířily dál. Někteří lidé to zpochybňují, hovoří se i o tom, že požár mohl být dílem někdejší komunistické tajné policie StB. Soukup ale dává za pravdu oficiálním závěrům. Poukázal mimo jiné na to, že při rekonstrukci všechny děti popsaly událost stejně.
Svatá Hora v Příbrami je nejvýznamnějším mariánským poutním místem v Čechách. Působivý areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi je hlavní památkou města.