Výstava Praga 2018 nabídne dopis za sto milionů i "olympiádu"

Relax
29. 7. 2018 20:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ozdobou filatelistické Světové výstavy Praga 2018 bude Bombajský dopis, jeden z nejdražších filatelistických objektů na světě. Jedinečný je tím, že je ofrankován dvěma Červenými Mauritii. Česká pošta u příležitosti výstavy připravila pro filatelisty památku na tento unikát a vydá poštovní aršík s motivem dopisu. Originální obálku se dvěma Červenými Mauritii koupil český investor, který již vlastní dvě nejcennější známky světa. Jeho soubor je největším celkem mauritijských známek, řekl Vít Vaníček, místopředseda Svazu českých filatelistů.

Ve sbírce britské královny se podle něj nachází Modrý Mauritius, ale jen jako jednotlivá známka. "Ale už tam není ten Bombajský dopis. Tady se v jedněch rukou koncentrovala úžasná, téměř dvěstěmilionová hodnota mauritijských známek," řekl. Majitel známek a dopisu je anonymní, podle dřívějších informací plánoval svou identitu odhalit právě na výstavě, která začne 15. srpna. Podle informací ČT ale majitel zůstane dál v anonymitě.

Český investor koupil Modrého a Červeného Mauritia v roce 2016. Cena nebyla zveřejněna, ale v médiích se spekulovalo o částce kolem 100 milionů korun. Známky označované jako Modrý a Červený Mauritius byly vydány v roce 1847 na ostrově Mauricius, a patří k nejstarším známkám světa. Obě varianty nesou podobiznu královny Viktorie. Týž investor loni koupil za 2,4 milionu euro obálku se dvěma Červenými Mauritii, takzvaný Bombay Cover či Bombay Letter. Obálka obsahuje dopis, který kdysi mířil z Mauricia do Bombaje.

Výjimečnost kolekce českého sběratele je podle Vaníčka v tom, že většina z přibližně 18 existujících Mauritiů je usazena dlouhodobě ve sbírkách, ať už veřejných či soukromých. "Nejsou tedy na trhu. Ale jednou za čas se přihodí náhoda, jako v roce 2016 a prostřednictvím aukčního domu se postupně známky prodají," uvedl. Protože známky koupil investor, je podle Vaníčka naděje, že by se opět mohly objevit na trhu.

Důvod, proč jsou mauritijské známky, bombajský dopis či jeho jediný konkurent Bordeaux Cover vydražený za čtyři miliony amerických dolarů s Modrým a Červeným Mauritiem na obálce tak vzrušující, jsou jejich příběhy. "Všechny tyto věci mají rodokmen, mají historii, je doložen v nadsázce den po dni, kdy kde byly a v jakých rukou. To z nich dělá úžasnou záležitost," říká Vaníček. Známky jsou z roku 1847 a už za první republiky filatelisté mapovali u těch dochovaných jejich vlastníky, jimiž jsou dnes vesměs světové celebrity.

Svaz českých filatelistů ale připomíná, že podstatou světové výstavy je její soutěžní část. "Má své regulace, je to jako olympijské hry, abyste se na ni dostala, je jedno, kolik máte peněz, ale musíte splnit nějaké limity. Mauritiové jsou jen třešnička na dortu mimo soutěžní část. Bude to jistě hezký zážitek pro všechny účastníky, ale olympiáda je o zlatých, stříbrných a bronzových medailích," říká.

Na výstavě asi nebude vystavena nejdražší známka československé historie Pošta československá 1919, údajně kvůli roztržce mezi majitelem a organizačním výborem výstavy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zavoral Libor

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ