Výstava se věnuje prvorepublikové architektuře Plzně

Relax
20. 11. 2018 22:30
Západočeská galerie v Plzni.
Západočeská galerie v Plzni.

Architektuře Plzně v letech 1918 až 1938 se věnuje v Západočeské galerii v Plzni poslední výstava, kterou galerie letos připravila k výročím "osmičkových let". Galerie se už zabývala dílčími projekty, ucelený pohled na architekturu a urbanismus meziválečné Plzně přesto chybí. Výstava by měla být prvním komplexním zpracováním uvedeného tématu, řekl v úterý autor a kurátor výstavy Petr Domanický. Ve výstavní síni 13 výstava potrvá do 24. února 2019.

Kromě několika výjimek není většinou Plzeň vnímána jako město s pozoruhodným novodobým architektonickým vývojem. Podle Domanického to ale není proto, že by v Plzni chyběly zajímavé meziválečné návrhy a realizace, ale spíše z neznalosti a také kvůli rozsáhlým destrukcím a demolicím v druhé polovině 20. století.

Galerie už dříve zmapovala například dílo architektů Adolfa Loose či Hanuše Zápala. I na nové výstavě věnuje pozornost významným osobnostem, které měly k Plzni tvůrčí vztah a současně měly nadregionální význam. Týká se to například Loose a okruhu jeho spolupracovníků, Jana Gillara, Josefa Špalka, Karla Honzíka či Jana Víška. Výstava také připomíná vznik ohniska moderní architektury v Plzni, kde díky městskému stavebnímu úřadu a pedagogickému sboru průmyslové školy působila řada schopných architektů, jako byl Zápal, Otakar Gschwind, Václav Klein, Bohumil Chvojka, Rudolf Černý či Jaroslav Čada. Návštěvníci se dozvědí i o práci soukromých projektantů Leo Meisla, Václava Neckáře a Františka Němce, řekl Domanický.

Do expozice zahrnul také téma urbanismu, přípravy generálního regulačního plánu Plzně a snažil se popsat specifickou situaci Plzně vycházející z průmyslového charakteru města. "Šlo předně o unikátní snahu o postupné vyrovnání s chybnými řešeními založenými ve druhé polovině 19. století. Výsledkem bylo vymísťování průmyslu z centra a postupná přestavba jeho partií včetně razantních rekonstrukcí a revitalizací," uvedl.

Na výstavě jsou původní dokumentace staveb a částí města, modely, fotografie dokončených staveb a jejich souborů, snímky letecké i pohledy do interiérů. V příštím roce galerie připraví výstavu o plzeňské architektuře v následném období let 1939 až 1950, které podle Domanického zajímavou prvorepublikovou éru do značné míry negovalo a zavinilo současný stav města i jeho nízký stupeň poznání.

Autor: ČTK Foto: Facebook , Západočeská galerie v Plzni

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ