Výstava se věnuje prvorepublikové architektuře Plzně

Relax
20. 11. 2018 22:30
Západočeská galerie v Plzni.
Západočeská galerie v Plzni.

Architektuře Plzně v letech 1918 až 1938 se věnuje v Západočeské galerii v Plzni poslední výstava, kterou galerie letos připravila k výročím "osmičkových let". Galerie se už zabývala dílčími projekty, ucelený pohled na architekturu a urbanismus meziválečné Plzně přesto chybí. Výstava by měla být prvním komplexním zpracováním uvedeného tématu, řekl v úterý autor a kurátor výstavy Petr Domanický. Ve výstavní síni 13 výstava potrvá do 24. února 2019.

Kromě několika výjimek není většinou Plzeň vnímána jako město s pozoruhodným novodobým architektonickým vývojem. Podle Domanického to ale není proto, že by v Plzni chyběly zajímavé meziválečné návrhy a realizace, ale spíše z neznalosti a také kvůli rozsáhlým destrukcím a demolicím v druhé polovině 20. století.

Galerie už dříve zmapovala například dílo architektů Adolfa Loose či Hanuše Zápala. I na nové výstavě věnuje pozornost významným osobnostem, které měly k Plzni tvůrčí vztah a současně měly nadregionální význam. Týká se to například Loose a okruhu jeho spolupracovníků, Jana Gillara, Josefa Špalka, Karla Honzíka či Jana Víška. Výstava také připomíná vznik ohniska moderní architektury v Plzni, kde díky městskému stavebnímu úřadu a pedagogickému sboru průmyslové školy působila řada schopných architektů, jako byl Zápal, Otakar Gschwind, Václav Klein, Bohumil Chvojka, Rudolf Černý či Jaroslav Čada. Návštěvníci se dozvědí i o práci soukromých projektantů Leo Meisla, Václava Neckáře a Františka Němce, řekl Domanický.

Do expozice zahrnul také téma urbanismu, přípravy generálního regulačního plánu Plzně a snažil se popsat specifickou situaci Plzně vycházející z průmyslového charakteru města. "Šlo předně o unikátní snahu o postupné vyrovnání s chybnými řešeními založenými ve druhé polovině 19. století. Výsledkem bylo vymísťování průmyslu z centra a postupná přestavba jeho partií včetně razantních rekonstrukcí a revitalizací," uvedl.

Na výstavě jsou původní dokumentace staveb a částí města, modely, fotografie dokončených staveb a jejich souborů, snímky letecké i pohledy do interiérů. V příštím roce galerie připraví výstavu o plzeňské architektuře v následném období let 1939 až 1950, které podle Domanického zajímavou prvorepublikovou éru do značné míry negovalo a zavinilo současný stav města i jeho nízký stupeň poznání.

Autor: ČTK Foto: Facebook , Západočeská galerie v Plzni

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ