Výstava v Národním muzeu představuje faraona Tutanchamona

Relax
20. 8. 2019 18:00
Soška s podobiznou Tutanchamona.
Soška s podobiznou Tutanchamona.

Jednoho z nejznámějších egyptských faraonů Tutanchamona představuje nová výstava v Národním muzeu. Vedle archeologických artefaktů se její návštěvníci mohou s posmrtným životem faraonů a vírou tehdejších Egypťanů seznámit pomocí speciálního multimediálního systému. Výstava Tutanchamon RealExperience je v hlavní budově Národního muzea a potrvá od středy do konce ledna. Po pražské premiéře ji čeká turné po Evropě

Ředitel NM Michal Lukeš řekl, že výstava připravená ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem FF UK je jednou z těch, které letos připomínají sto let české egyptologie. Jedna se koná v Náprstkově muzeu, další v Karolinu a za rok by měly připomínky zásluh českých odborníků na poli archeologie vyvrcholit v Národním muzeu velkou výstavou Sluneční králové, která má být plná originálů především z egyptských sbírek a z mnoha institucí z celého světa.

První část výstavy tvoří výběr originálních předmětů, jejichž prostřednictvím se návštěvníci seznámí s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Většina těchto artefaktů, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, pochází ze sbírek Náprstkova muzea. Z Musea August Kestner v Hannoveru je na výstavu zapůjčena socha mladého faraona. Druhá část výstavy je postavena na multimediálním systému vyvinutém s použitím nejnovějších technologií, který návštěvníkům umožní sledovat posmrtný život faraona a jeho poddaných.

Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Civita Mostre e Musei a společností Laboratoriorosso. Fotograf Sandro Vannini, který je autorem podkladů pro multimediální prezentaci, dnes řekl, že výstava chce především ukázat to, co ze starého Egypta lidé stále ještě málo znají. Lidé o starověké říši mají podle něj představy tvořené zčásti školní výukou, zčásti filmy o Indianu Jonesovi, zajímají je mumie, objevování pokladů či různé kletby s tím spojené. Všední život Egypťanů, jejich pojímání času, posmrtný život a náboženství či skutečné dějiny této civilizace znají jen málo. Tyto aspekty chce právě přiblížit výstava.

Prostřednictvím obrazů si návštěvník projde charakteristické rysy egyptské civilizace od Théb až po Údolí králů; temná, matně osvětlená chodba zase návštěvníka zavede do míst, kde zažije cestu faraona věčností prostřednictvím animací vytvořených s pomocí obrazů nejdůležitějších hrobek panovníků.

Výstava Tutanchamon RealExperience je zakončena částí věnovanou profesoru Jaroslavu Černému (1898 až 1970), jedné z klíčových postav české egyptologie, který většinu svého života zasvětil studiu starověké vesnice královských řemeslníků Dér el-Medína. Vstupné na výstavu je 320 korun, snížené 270 korun a rodinné 520 korun.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ufberg

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ