Výstavy v Humpolci připomenou i osud sochy T.G. Masaryka

Relax
26. 7. 2018 06:00
Socha T.G. Masaryka od Vincence Makovského na Tyršově náměstí.
Socha T.G. Masaryka od Vincence Makovského na Tyršově náměstí.

Muzeum v Humpolci na Pelhřimovsku připravuje na říjen výstavy ke 100. výročí založení Československa. Program zpestří rekonstrukce vyhlášení republiky a muzejní vycházka kopírující průvod, který městem v okamžiku vyhlášení republiky procházel. Povede ji pedagog a historik Zdeněk Škrabánek, který zmapoval osud sochy T. G. Masaryka. Poprvé byla v Humpolci instalovaná v roce 1937 a za druhé světové války byla ukrytá pod dřevem a uhlím. Příběh sochy je barometrem politické situace, odvahy, nebo naopak pokrytectví, řekl Škrabánek.

Jedna z výstav se bude věnovat období končící habsburské monarchie, první světové válce a vyhlášení republiky. Výstava obrazů bude prezentovat proměnu města za uplynulých 100 let, řekla za muzeum Kateřina Jančurová.

Vycházka po městě, při níž se účastníci dozvědí více i o soše Masaryka, bude 13. října. Nejzajímavějším střípkem z její historie je určitě její ukrývání za války a odvaha lidí, kteří se podíleli na tom zachovat symbol první republiky pro budoucí léta, řekl Škrabánek. Původně se lidé domnívali, že sochu odstranila v roce 1940 německá správa a odvezla do sběru. Její skutečný osud popsal v roce 1946 Jindřich Trnka. Rukopis je dnes uložený v muzeu.

Sochu zachránil tehdejší starosta Emil Hrdlička, kterého později nacisté popravili, a řada jeho spolupracovníků. Nejdřív ji ukryli ve sklepě měšťanské školy pod dřevem a uhlím. Když se začaly tenčit zásoby otopu a hrozilo prozrazení úkrytu, přemístili ji do bývalého Beckova hospodářství. Byl to prozíravý krok, řekl Škrabánek. O asi měsíc později už školní budovu obsadilo německé vojsko.

Ani v novém skladu socha dlouho nevydržela. Kvůli zpřísňujícím se domovním prohlídkám ji lidé zasvěcení do jejího ukrývání raději zakopali asi dva metry od vchodu do skladu. Formálně ji nechali zmizet zápisem v městském archivu, podle kterého byla poničená a posloužila jako materiál pro stavební úpravy. Socha se pod zemí dočkala konce války a v říjnu 1945 už stála na svém původním místě, kam se vracela ještě dvakrát. Poprvé v roce 1968, devět let poté, co ji odstranili komunisté. V roce 1959 sochu uložili do skladu radnice a žulový podstavec rozsekali na dlažební odseky.

Na novém žulovém podstavci ale vydržela jen čtyři roky. S odůvodněním, že se na Tyršově náměstí bude stavět kvůli přivaděči k dálnici, skončila bronzová socha v roce 1972 v depozitáři Krajského střediska ochrany památek a přírody v Brně. Do Humpolce se vrátila až po pádu komunistického režimu, 10. března 1990.

Iniciátoři toho, aby v Humpolci stála socha Masaryka, se poprvé sešli v říjnu 1936. Za tvůrce pomníku vybrali sochaře Vincence Makovského, kterého doporučil i architekt Josef Gočár. Ve veřejné sbírce na sochu bylo tou dobou přes 43 tisíc korun. Socha byla slavnostně odhalena v létě 1937 na Tyršově náměstí, které pomáhal upravovat architekt Gočár.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ