Slavná čínská řeka Jang-c'-ťiang se v posledních dnech stala na sociálních sítích hojně diskutovaným tématem. Rozšířily se totiž nahrávky, na nichž v řece plave tajemný předmět připomínající obrovského hada. Záhada kolem "čínské lochnesky" ale nakonec byla vyřešena: šlo o obyčejný kus černé gumy. Informoval o tom server BBC.
V pátek se na čínské sociální síti Weibo objevilo první video, na němž byl zachycen vrtící se mysteriózní černý tvor podobný obrovskému úhoři. Později se na síti objevily další dvě nahrávky a senzace byla na světě. Uživatelé začali spekulovat a přicházeli s různými teoriemi, které by celou věc objasnily. Populární byla například ta, že znečištění řeky mohlo nějakého tvora zmutovat natolik, až vyrostl do mimořádné velikosti.
Jedno video pořízené u pobřeží města I-čchang v západní provincii Chu-pej nedaleko přehrady Tři soutěsky zhlédlo dokonce šest milionů lidí. Jejich nadšení z toho, že by mohlo jít o "čínskou lochnesku", ale začalo brzy opadat.
Do diskuze se nejprve zapojili odborníci. Například profesor Wang Chunfang ze Zemědělské univerzity ve Wu-chanu zpochybnil, že by mělo jít o nějaký dosud nenalezený nový druh a nabídl jednodušší vysvětlení v podobě vodního hada. Jiní byli ještě skeptičtější a pochybovali o tom, že jde vůbec o živého tvora. Měli pravdu.
Zpravodajský server The Paper udělal rozhovor s biologem Ding Li. Ten na základě obrázků a videí řekl, že jde o obyčejný plovoucí předmět, a nikoliv o rybu či hada. To se později potvrdilo, když velký kus černé gumové látky vyplaval na břeh.
Řeka Jang-c'-ťiang o délce 6300 kilometrů je nejdelší řekou v Asii a třetí nejdelší na světě. V posledních letech v ní došlo k velkému znečištění, což přirozeně narušilo i její ekosystém. Největším tvorem, který v ní žije, je obojživelník velemlok čínský. Ten může dosáhnout délky až 1,8 metru. Jedná se o kriticky ohrožený druh.