Zámecké valy v Pardubicích se stanou přírodní lokalitou

Relax
28. 4. 2016 16:00
Pardubický zámek.
Pardubický zámek.

Zámecké valy v Pardubicích se od května stanou evropsky významnou přírodní lokalitou. Vyskytuje se tam ohrožený brouk páchník hnědý, který žije v dutinách starých stromů.

"Na zámeckých valech v Pardubicích má tedy ideální podmínky. Lokalita má celkovou rozlohu 3,7 hektaru," dodal zoolog Východočeského muzea Vladimír Lemberk.

Mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000 již patří lipová alej, která vede k zámku. Od 1. května se rozšíří o tři rondely zámeckých valů, východní, severní a západní.

Soustavy chráněných území vyhlašuje vláda. Smyslem je zabezpečit ochranu živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější či nejvíce ohrožené.

Larvy páchníka hnědého se vyvíjejí tři až čtyři roky. Žijí v ztrouchnivělém dřevě horních a středních částí dutin vrb, dubů, lip, jilmů a ovocných stromů. Lze je nalézt zejména v osamocených starých stromech nebo v alejích.

Brouk se vyznačuje charakteristickou vůní, která připomíná juchtovou kůži. Odtud vznikl jeho český název. "Dospělí jedinci se objevují od května do září a to je právě období, kdy lze páchníka při troše štěstí zahlédnout," řekl Lemberk.

Za teplých večerů a někdy i přes den dospělí brouci opouštějí své dutinové úkryty, sluní se a na krátké vzdálenosti létají. Uletí maximálně několik desítek metrů.

"To je právě spolu s mizením starých dutých stromů v naší krajině důvodem jeho ohrožení," řekl Lemberk. Brouci nejsou schopní přemístit se na jiná stanoviště, dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ