Zámek Bystré a hrad Rychmburk se zpřístupní veřejnosti

Relax
23. 7. 2018 20:15
Na snímku je sociální domov na hradě Rychmburk.
Na snímku je sociální domov na hradě Rychmburk.

Zámek Bystré na Svitavsku a hrad Rychmburk na Chrudimsku, v nichž jsou domovy pro lidi s mentálním postižením, do několika let opustí poslední klienti. Přestěhují se podle plánů transformace sociálních služeb do bytů či domků. Hejtmanství památky využije pro turistický ruch, podrobný koncept ale teprve vzniká, řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Domov na hradě Rychmburk poskytuje pobytové sociální služby pro osoby s chronickým duševním onemocněním. Zařízení má 45 klientů, sedm z nich již bydlí v chráněném bydlení. Další se postupně přestěhují.

"Máme příslib dotace na stavbu dalšího zázemí, nejpozději na podzim 2021 bychom hrad Rychmburk měli opustit," řekl ředitel domova Jakub Vávra.

Hrad chce hejtmanství výhledově otevřít pro turisty, pomohou mu studenti architektury. "Předpokládá se, že část bude mít prohlídkový okruh a bude přístupná veřejnosti. Druhá část bude jako dostupné ubytování pro rodiny s dětmi. Je tu moc pěkná krajina pro turistiku a cykloturistiku," řekl Vávra.

Transformace pokračuje i na Svitavsku. Domov na zámku Bystré poskytuje pobytové, terénní a ambulantní sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením. Do chráněného bydlení se již přestěhovalo patnáct klientů, dalších devatenáct žije v nájemních bytech.

"Spolu s vedením domova se společně snažíme vzdálit od formy bývalých ústavních zařízení. Snažíme se, aby se život lidí s mentálním postižením přiblížil běžnému způsobu života," řekl krajský radní Pavel Šotola.

V areálu zámku Bystré zůstane pro sociální služby pouze jeden modernizovaný objekt. Na návrzích nového využít památky se budou podílet místní samosprávy mikroregionu Poličky, zástupci privátního sektoru i památkářů. "Uvažujeme také podobně jako u Rychmburku o využití nápadů studentů architektury pod odborným vedením jejich profesorů na ČVUT," řekl Línek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ