Bojovat s "pivní negramotnostní ruských pivařů" slibuje První umělecké muzeum piva, které se otevřelo v Moskvě v někdejší čokoládovně Rudý říjen. Ruský trh s pivem sice už patří k největším na světě, ale kvalita místních moků i kultura pití za světem podle zřizovatele muzea Alexandra Čajkina stále pokulhává, a tak pro ruská piva nevidí ve svém podniku místo a slibuje, že všechny "exponáty" budou výlučně z dovozu.
"Během roku nabídneme návštěvníkům sto druhů piva ze světa, z toho asi 15 z Čech, včetně produkce malých rodinných pivovarů," řekl Čajkin. Nejbližší "český týden" má naplánovaný po Novém roce, ale ještě přesně neví, jaké značky se v nabídce objeví.
Zatímco ostatní pivní muzea v ruské metropoli se zaměřují především na seznámení návštěvníků s technologií výroby pěnivého moku, Čajkinův podnik sází na "degustaci exponátů", která má vést k tříbení chuti a rozšiřování obzorů místních pivařů.
"Pivo je sice alkohol, ale historie ukazuje, že zákazy a suché zákony k ničemu dobrému nevedou. Zapotřebí je pozdvihnout kulturu pití," souhlasila na místě i odborná lékařka Ljubov Čunosovová, reprezentující při otevření muzea "druhou stranu barikády".
Muzeum vypadá dosud jako klasická hospoda, ale majitel slibuje, že zakrátko otevře i literární salón zaměřený na "pivní" literaturu a přednášky odborníků a poskytne prostor soukromým sbírkám pivních půllitrů, plechovek, tácků a nálepek. Štamgasty má přilákat i muzejní archiv: to, co host už nezvládne vypít, mu při příští návštěvě načepují ve stejném množství.
"Nižší střední vrstva"
Muzeum má být dostupné i pro "nižší střední vrstvu", což v ruské praxi znamená, že půllitr vyjde na 180 až 350 rublů (asi 104 až 202 korun). Na vině jsou tvrdé celní předpisy, které vedou i k tomu, že podíl importovaných piv na ruském trhu je jen půl procenta.
Situaci kompenzuje masová licenční výroba zahraničních piv, a tak se v Rusku vaří i Pilsner Urquell (v Kaluze) či irský Guinness (v Petrohradu). Dohromady čtyřicítka licenčních piv zaujímá 13 procent trhu, v samé Moskvě 29 procent, ačkoli se mezi pivaři traduje, že kvalita licenčních piv značně zaostává za originály. Pětice nadnárodních koncernů dohromady kontroluje 85 procent ruského trhu, jehož velikost se odhaduje na 20 miliard dolarů ročně.
V minulé dekádě ruský trh vzrostl o 40 procent, přičemž vrcholu dosáhl v roce 2008, kdy se v zemi uvařilo 110 milionů hektolitrů piva. V důsledku hospodářské krize i zvyšujících se daní se trh zmenšil o 12 až 15 milionů hektolitrů a budoucnost se jeví nejistá: přibývá nových omezení, které mají omezit holdování alkoholu včetně piva, a úřady počítají s dalším zvyšováním daní.
Jakkoli popularita piva v minulých letech silně vzrostla, Rusové stále nejsou "pivní národ". Průměrná spotřeba piva na hlavu se podle odhadů pohybuje mezi 66 až 80 litry, a to je stále daleko ke světové špičce v podobě výkonů českých pivařů, i když i ty loni klesly ke 134 litrům na hlavu a rok.