Šperkařka Beldová vystaví svou korunu pro kambodžského krále

Relax
12. 12. 2016 12:26
Korunovační klenoty pro kambodžského krále podle Viktorie Beldové.
Korunovační klenoty pro kambodžského krále podle Viktorie Beldové.

Korunovační klenoty pro kambodžského krále, které navrhla mladá česká designérka Viktorie Beldová, budou od pondělí vystaveny v pražské galerii Kvalitář. Panovník Norodom Sihamoni, který stojí v čele asijské země od roku 2004, v minulosti studoval v Praze a dodnes umí výborně česky. Absolventka pražské UMPRUM se do Kambodže osobně vydala, aby se inspirovala při tvorbě klenotů a také se pokusila s králem osobně setkat. Výstava v galerii na Senovážném náměstí potrvá do 6. února.

Při tvorbě koruny Beldovou inspiroval chrám Angkor Vat z 12. století ukrytý v kambodžské džungli, jako hlavní materiál použila zlato a stříbro. Na koruně lze najít i významné znaky kambodžské kultury - motivy lotosu nebo posvátného stromu Bódhi. Techniky použité při výrobě přizpůsobovala i možnostem Kambodže, aby mohly být korunovační klenoty vyrobeny i tam.

Rodina Beldů, ze které mladá designérka pochází, se již několik desítek let stará o svatováclavskou korunu. Její otec i dědeček pracovali na její replice. Mladá designérka tak navázala na rodinnou tradici a vybrala si asijského panovníka. V důsledku válečných událostí se klenoty určené pro korunovaci v Kambodži ztratily. Třiašedesátiletý Norodom Sihamoni stojí v čele Kambodže 12 let. Většinu života strávil v cizině. V devíti letech odjel do Prahy, kde vystudoval konzervatoř a balet na Akademii múzických umění.

Po návratu do vlasti byl spolu s dalšími členy královské rodiny zajat Rudými Khmery, příslušníky kambodžské ultralevicové organizace, jež se brutálními metodami pokoušela v zemi vybudovat čistě agrární společnost. V domácím vězení strávil Sihamoni tři roky. Těsně před vietnamskou invazí do Kambodže v roce 1979 se Sihamonimu podařilo uprchnout do Číny. Později pobýval v KLDR a počátkem 80. let se usídlil jako baletní mistr ve Francii, kde žil následující dvě desetiletí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PR/Kvalitář

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ