Právní rady
Uzavření kupní smlouvy na koupi pozemku a zápis vlastnického práva k pozemku do katastru nemovitostí
04.01.2011 09:55
V tomto článku se budeme blíže věnovat kupní smlouvě na koupi pozemku a problematice převodu vlastnického práva k pozemku, k němuž dochází zápisem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí (s právními účinky ke dni podání návrhu na vklad u příslušného katastrálního úřadu).
Kupní smlouva na převod nemovitosti se uzavírá v souladu s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku (to platí i pro obchodní společnosti, s jednou výjimkou, a tou je smlouva o prodeji podniku, kdy součástí podniku je nemovitost, pouze v tomto případě platí právní úprava obchodního zákoníku) a musí obsahovat zákonem požadované náležitosti. Totéž platí i pro smlouvu o smlouvě budoucí kupní. S tou se můžete setkat zejména v případě, jestliže využijete financování pomocí úvěru či hypotéky. Je pravděpodobné, že banka po Vás bude uzavření takové smlouvy obsahující závazek ke koupi do budoucna vyžadovat.
V kupní smlouvě je třeba přesně specifikovat smluvní strany - u fyzických osob pomocí jména, příjmení, rodného čísla a místa trvalého bydliště, u právnických osob pomocí názvu, sídla, identifikačního čísla a osoby, která za společnost jedná. Důležitou náležitostí kupní smlouvy je co nejpřesnější specifikace předmětu převodu, v tomto případě pozemku. V listinách, které jsou podkladem pro zápis do katastru nemovitostí, musejí být pozemky označeny parcelním číslem s uvedením názvu katastrálního území, ve kterém leží, a v případě, že jsou v katastrálním území pozemky vedeny ve dvou číselných řadách, též údajem, zda se jedná o pozemkovou nebo stavební parcelu. Další nezbytnou náležitostí kupní smlouvy je uvedení dohodnuté kupní ceny. Je potřeba stanovit též způsob, jakým bude tato kupní cena uhrazena. Samozřejmě je možné sjednat zaplacení kupní ceny hotově při podpisu kupní smlouvy, je však nutno mít na paměti, že je zákonem zakázáno platit v hotovosti částku přesahující 15.000 EUR (při přepočtu na Kč se řídíme kurzem ČNB aktuálním ke dni platby). Lze také zaplatit při podpisu pouze část kupní ceny s tím, že zbytek bude v budoucnu uhrazen. Také je možno vyjednat postupné splácení, pak je ovšem nutné vypsat splátkový kalendář, tedy přesně stanovit data splátek, výši a také způsob převodu částky. Mějte však na paměti, že se při využití těchto způsobů uhrazení kupní ceny vystavujete určitému riziku, neboť převod vlastnického práva k nemovitosti nezávisí na uzavření kupní smlouvy, ale na zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Abyste se vyhnuli nepříjemnému čekání na zápis vkladu vlastnického práva k pozemku do katastru nemovitostí, když Vaše peníze jste již předali prodávajícímu, je vhodné a účelné využít institutu advokátní úschovy. V takovém případě částku vložíte na účet advokáta a ten ji převede na účet prodávajícího až po převodu vlastnického práva zápisem do katastru nemovitostí. Náklady advokátní úschovy může hradit prodávající, kupující či se o ně mohou podělit, záleží na vzájemné dohodě.
Jelikož vlastnické právo k nemovitosti přechází na kupujícího teprve vkladem do katastru nemovitostí (s právními účinky ke dni podání návrhu na vklad u příslušného katastrálního úřadu), jak už bylo výše řečeno, je vhodné v kupní smlouvě upravit bližší podrobnosti postupu - která ze stran podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí zajistí a uhradí náklady s tím spojené (za návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí se platí správní poplatek ve výši 500,- Kč).
Vzhledem k tomu, že kupní smlouva na převod nemovitosti musí obsahovat zákonem předepsané náležitosti, doporučujeme Vám obrátit se se žádostí o sepsání kupní smlouvy (nebo případně smlouvy o smlouvě budoucí kupní) na advokátní kancelář.
JUDr. Olga Sehnalová
Advokátní koncipientka
Advokátní kancelář Doleček Kahounová Sedláčková
Ostrovní 30/126, Praha 1
Tel: 224 932 058-9
e-mail: akdks@akdks.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.