Volí se nejlepší projekt adaptovaný na změnu klimatu

Relax
4. 8. 2020 10:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pro nejlepší projekty, které pomáhají městu, budovám a krajině adaptovat se na změnu klimatu, mohou lidé od úterý hlasovat v anketě Adapterra Awards. Porota soutěže letos vybrala 21 finalistů. Patří mezi ně například park na okraji sídliště či zrekonstruovaný jihočeský statek. Hlasování potrvá do konce září a vítězové budou vyhlášeni 4. listopadu. Hlasování v úterý zahájili ve Valdštejnské zahradě v Praze zástupci pořadatelské Nadace Partnerství a Senátu.

Martin Ander z nadace v úvodu zdůraznil, že i přes letošní deštivé a chladné léto je třeba se změnou klimatu stále počítat. Podle něj byl o letošní druhý ročník soutěže velký zájem, přihlásilo se 78 projektů, z toho 22 z Prahy. Loni soutěžilo 25 projektů a finalistů bylo 12.

Finálové projekty se týkají pěti oblastí. Za "královskou" Ander označil kategorii Volná krajina, která zahrnuje především budování tůní a mokřadů, spadá do ní ale i budování příměstských parků. "Zároveň je tam vidět i druhá tendence, a to je změna způsobu hospodaření," uvedl Ander. V kategorii soutěží například pražský projekt Plužiny, ve kterém Praha dala možnost změnit způsoby hospodaření na městských pozemcích, Biocentrum Mokroš na okraji obce Mořice nebo enviromentální park Škrlovec na sídlišti Olšava v Uherském Brodě.

Další kategorie cílí na zastavěná území a podle Andera tam spadá především promyšlené a šetrné využívání vody na sídlištích, parcích, náměstích a návsích. V této souvislosti jako příklad uvedl náves v Bratčicích na Brněnsku, kde je dešťová voda sváděna do biotopu sloužícího k rekreaci, nebo revitalizaci pražské Stromovky.

Mezi soutěžními projekty jsou i administrativní stavby. Jednou z nich je budova ČSOB v Praze Radlicích, která pro chlazení i vytápění využívá soustavu tepelných čerpadel a dešťovou vodu využívá k závlaze zelených střech i okolní zeleně. Ander zmínil rovněž brněnský areál Svatopetrská, kde se brownfield přeměnil na pasivní obytnou a administrativní budovu.

Poslední kategorií jsou rodinné domy. Zastupuje je například moderní dřevostavba v podhůří Jizerských hor, která využívá obnovitelné zdroje energie, nebo Máchův statek na Strakonicku. Vedle kořenové čistírny odpadních vod, kterou využívá k závlaze, má i zahradu se starými odrůdami ovocných dřevin. Projekt s nejvíce hlasy vyhraje Cenu sympatie. Vítězové všech kategorií budou vyhlášeni 4. listopadu v centru CAMP pražského Institutu plánování a rozvoje.

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ