Expozice hraček
Autíčka, panenky i roboti. Tipy na aktuální výstavy
02.12.2011 12:25 Aktualizováno 02.12. 13:25
Nová mezinárodní prodejní výstava panenek Doll Prague začíná dnes v Praze. Sběratelé a obdivovatelé panen různých stylů a velikostí mohou až do neděle zamířit do Národního domu na Vinohradech. Kdo dává přednost autíčkům nebo stavebnicím, může s dětmi vyrazit například do mostecké knihovny, Muzea hlavního města Prahy nebo jihomoravského muzea ve Zlíně.
Součástí třídenní akce Doll Prague je i mezinárodní výstava uměleckých textilií Artextil Prague. Na návštěvníky čekají nejen stovky panenek od předních světových i tuzemských výrobců, ale také různé workshopy, přednášky a soutěže. Akce je určena dětem i dospělým. Panenky už totiž podle pořadatelů dávno neslouží jen k dětským hrám, ale stávají se samostatnou uměleckou disciplínou, která budí pozornost široké veřejnosti i sběratelů.
Jednodenní vstupné příznivce moderního "panenkovského" umění, které vychází z tradice loutkářství, sochařství či kostýmní tvorby, vyjde na 120 korun.
Sbírat pro sebe i pro jiné
Výstavní síň Zlatá trojka v mostecké knihovně nabízí přes 2000 nejrůznějších aut a autíček. Petr Novotný z Kadaně sbírá hračky na kolečkách od pěti let, nyní má autíček ve sbírce již přes pět a půl tisíce. Mezi jeho první modely přitom patřily autojeřáb a rolls-royce z veteránské série.
Na rozdíl od jiných chlapců, kteří hračky ničili, malý Novotný si autíčka raději vystavil na poličku a díval se na ně. Sbírku ochraňoval i jako dospělý, když si s auty chtěl hrát syn. "Přestože měl plnou krabici autíček, manželka mu občas půjčila i nějaké to moje z vitríny. Neviděl jsem to rád," přiznává sběratel, jehož poklady jsou k vidění na výstavě do konce prosince.
Merkur v Muzeu
Od minulého týdne v Muzeu hlavního města Prahy probíhá i výstava nazvaná Já, Merkur. Návštěvníci všech generací se znovu mohou setkat s prostou genialitou perforovaných plíšků, šroubků a koleček. Výstava stavebnice z dílny Jaroslava Vancla, která je na trhu už od roku 1928, bude letos zaměřena především na pohyblivé modely.
Mezi robotickými modely nebude chybět 3D tiskárna, robotický pavouk a brouk, buldozer nebo robohodiny. Návštěvníci kromě toho uvidí i další velká díla sestavená z merkuru: těžní věž dolu Jindřich, Eiffelovu věž, ruské kolo, Eiffelův most u Garabit. U vchodu navíc bude nově příchozí vítat robot Pepa. Návštěvníci si na výstavě, která potrvá přes Vánoce do 26. února, mohou také sami stavět.
Jak si děti hrály dřív...
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně otevřelo tento týden výstavu hraček, s nimiž si hrály děti od konce 19. století zhruba do roku 1950. Expozice nazvaná Hračky ze staré půdy nabízí návštěvníkům hlavního výstavního sálu muzea ve zlínském zámku několik stovek předmětů od precizně vyvedených miniatur až po velké panenky či husary. Malým přinese výstava překvapení, starším návštěvníkům pak dá možnost zavzpomínat, láká spoluautorka expozice Alena Prudká.
Zlínské muzeum buduje svou sbírku hraček postupně právě od poloviny minulého století. Mimo jiné zahrnuje soubor hraček z pozůstalosti známého zlínského právníka, sběratele a folkloristy Ladislava Rutteho a kolekci ze sbírky akademické malířky Marie Fischerové-Kvěchové, která byla nejen ilustrátorkou knih pro děti, ale i sběratelkou. "Sbírka hraček se ale rozrůstá neustále," poznamenala Prudká.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.