Brněnský Pavilon Anthropos, který se věnuje nejstarším dějinám člověka, zahájil výstavu umění australských domorodců. K prohlédnutí tu budou předměty, které získali pracovníci Moravského zemského muzea v roce 1969 během expedice ke kmeni Rembarrangů v oblasti Arnhemské země.
Expedice do Arnhemské země měla za cíl archeologické, antropologické a zoologické výzkumy. Vědci při ní získali velké množství předmětů, kterým bylo uděleno povolení k vývozu jen díky vstřícnosti australských úřadů po období takzvaného pražského jara.
K nejcennějším vystaveným exponátům patří předměty získané při návštěvě Rembararrangů vedených stařešinou Mandargem. Jde o malby na kůře i předměty využívané k duchovním rituálům.
Na výstavě je k vidění i mnoho artefaktů zdobených tradičními malbami - například schránky na uložení kosterních pozůstatků, hudební nástroje a rituální vesla. Tyto předměty tvoří jednu z nejcennějších kolekcí Moravského zemského muzea.
Součástí výstavy je i rozsáhlá kopie známé skalní stěny Oenpeli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše.
Výstava nazvaná Za posledními lidmi doby kamenné potrvá až do konce roku 2012.