Snímky z dovolené u moře jsou rozhodně důvodem k oprášení fotoaparátu. Pokud má ale někdo větší ambice a do tohoto umění by rád pronikl, má šanci se společností Megapixel. Prodejce fototechniky o sobě totiž tvrdí, že minimálně na českém trhu nemá co do šíře služeb konkurenci. "Nechceme být jen výdejnou krabic. Naším cílem je nabídnout zákazníkovi komplexně vše, co potřebuje k tomu, aby byl spokojený se svou tvorbou," říká Martin Lukeš, který má na starost projekt Rok s Megapixelem.
Více než dva roky provozuje Mexgapixel Galerii, kde mohou zájemci prezentovat svou tvorbu. Jak vznikl nápad na celoroční fotografickou soutěž Rok s Megapixelem?
Už když jsme připravovali veřejnou fotogalerii Megapixelu, tak jsme ji stavěli na třech základních pilířích: zábava, inspirace a vzdělávání. Zábavou a inspirací je Galerie sama o sobě, a tak jsme chtěli jejím členům nabídnout i možnost osobního růstu. Dvanáct měsíčních kol soutěže sebou nese také 12 různých fotografických témat. Na ty se pak vážou naše vzdělávací aktivity v kurzech a workshopech.
Co tedy musí účastník projektu absolvovat, aby zvýšil svoje šance na vítězství?
Na každý měsíc vyhlásíme jedno fotografické téma. Soutěžící může vkládat jednu fotku denně a maximálně pět snímků měsíčně. Tímto omezením jsme po zkušenosti z minulého prvního ročníku chtěli podpořit kvalitu prezentovaných fotografií. Pokud se fotograf účastní všech kol, výsledkem je tedy až 60 soutěžních snímků. Náš interní tým spolu s garantem vybere každý měsíc 50 nejlepších fotografií a za ty pak jejich autoři získávají body. Na konci roku je vítězem ten, kdo má nejvíc bodů.
Každý měsíc se garantem soutěže stává nějaký známý fotograf. Spolupracujete třeba s Janem Šibíkem nebo Adolfem Zikou, mají účastníci soutěže možnost s nimi přímo nějak komunikovat?
Organizujeme s nimi besedy a workshopy, takže příležitost mají. Kromě toho každý měsíc v našem magazínu vychází spoustu odborných článků, které se vážou k danému fotografickému žánru.
To dobře slouží k budování loajality k vaší značce.
Ano, každý, kdo se přihlásí do Galerie, se stane součástí fotografické komunity a v podstatě by neměl mít žádný důvod chodit někam jinam. K danému žánru máme každý měsíc i nějaké slevy a akce na zboží, které je k němu potřeba, všechno do sebe tedy nejen obchodně zapadá.
Kolik členů už komunita kolem Megapixelu čítá?
Po dvou a půl letech Galerie se v ní nastřádalo přes 125 tisíc fotek, pohybuje se zde 8 300 aktivních fotografů. Do budoucna jim chceme umožnit fotografie také prodávat, to souvisí s možností nechat si u nás snímky i velkoformátově vytisknout. Dále si budou zájemci moci v Galerii vytvořit vlastní portfolio a prezentovat svoje služby. Vyhnou se tak registraci domény, tvorbě webových stránek atd.
Baví se fotografové v Galerii i mezi s sebou?
Ano, v podstatě to supluje sociální síť. Chtěli jsme to propracovat do maximálních detailů, proto u každého snímku najdete jeho parametry: jakou fototechnikou byl pořízen, jeho expoziční hodnoty, rovněž místo na mapě, kde byl pořízen a údaje o čase. To se hodí těm, co se zaměřují na architekturu nebo krajinu. Ptají se, navzájem si radí, jak co vylepšit. U některých fotografií najdou autoři také komentář z rubriky Názor Megapixelu, nebo Názor specialisty. V těchto komentářích já, jakožto editor galerie, nebo některý z vybraných fotografů okomentujeme co udělal autor snímku dobře, případně co by se dalo udělat lépe.
Pokud by jim tohle všechno včetně zmiňovaných workshopů nestačilo, můžete se fotografům věnovat i individuálně?
Samozřejmě a lidé to využívají čím dál častěji. Celodenní hromadný kurz nebo tři hodiny individuálně s lektorem vyjdou cenově nastejno, člověk má plnou pozornost a může se ptát, na co chce, zvolit si konkrétní téma, místo, termín i čas. V současnosti máme okolo 15 až 20 kurzů s jednotlivci měsíčně.