O virus eboly, který po světě usmrtil už téměř pět tisíc lidí, je ve Spojených státech zájem i jako o plyšovou hračku. A to takový, že už je vyprodána. V Česku si lze nyní pořídit například plyšové průjmové bakterie či dokonce chlupatý syfilis. Plyšová ebola by v případě dovozu mohla stát kolem 250 korun.
Ve Spojených státech mají prý plyšové eboly sloužit i "jako vzdělávací nástroje". A také je "zábavné dárky pro každého, kdo má smysl pro humor". Vycházejí údajně z mikroskopických vzorů skutečných mikrobů. V prodeji je jich přes 150 druhů standardní, nebo "obří" velikosti.
Do českých postelí barevné plyšové bakterie a viry z Ameriky "připluly" už před několika roky. Kromě eboly jsou k dostání například sněť slezinná (anthrax), zájemci si mohou objednat i výběr z klasických bacilů, jako jsou bakterie průjmu, nebo dokonce z oblasti sexuálních nemocí - třeba chlamydii nebo kapavku. K dispozici jsou i různé druhy lidských buněk, a také třeba pestrá "havěť" jako blechy nebo octomilky.
Britský hotelový řetězec Travelodge podnikl před časem rozsáhlý průzkum mezi šesti tisíci hosty, kterých se ptal, jestli spí s plyšákem. Třetina respondentů, jejichž průměrný věk byl sedmadvacet let, odpověděla kladně. Je to prý "příjemné a uklidňující". Každý čtvrtý muž dokonce v anonymní anketě přiznal, že si svého "méďu" bere i na všechny služební cesty, prý mu připomíná domov.
"Mazlení s plyšákem vzbuzuje pocit klidu, bezpečí a pohodlí. Je lidskou přirozeností toužit po těchto pocitech nejen v dětství, ale i v dospělosti," komentovala v deníku The Daily Telegraph průzkum psycholožka Corrina Sweetová.
A své "teddy bears" nemají v postelích jen Britové, také mnozí Češi přiznávají, že s nimi buď usínají, nebo na ně jejich oblíbený kousek (ať už vzpomínka na dětství či infantilní dárek od partnera) alespoň dohlíží z rohu postele.
Plyšová veš.
Plyšová ebola zatím v Česku není k dispozici.