Vývoj českého designu od období kubismu po 21. století mapuje výstava, která byla ve středu otevřena v centru Bratislavy. Sbírka představí i kolekci předmětů každodenní potřeby, které i v současnosti používá mnoha domácností.
"Instalace je specifická tím, že zatímco třeba ve Francii nebo v Číně je třeba český design představovat od začátku, tady v Bratislavě se vlastně vrací domů," řekla na vernisáži výstavy ředitelka Českého centra v Bratislavě Vilma Anýžová. Dodala, že mezi vystavenými předměty nejsou jen repliky.
Návštěvníci Galerie Satelit nedaleko historického centra Bratislavy mohou vidět například bicykl Favorit, židli Ton, stavebnici Merkur či kolekci karaf a pohárů Adolfa Matury, jakož i výrobky z porcelánu.
Součástí expozice jsou také kubistické objekty a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století. Doplňují je drobné předměty každodenního života, například kapesní nožík.
Na organizaci výstavy, která ve slovenské metropoli potrvá do 27. března, se kromě Českého centra v Bratislavě podílí i Slovenské centrum centrum designu. Výstava měla svou premiéru v Miláně loni na jaře. Po uvedení v Bratislavě se přesune do dalších evropských států.
V prostorech zmíněné bratislavské galerie je vystavena také expozice designu z území Slovenska. Podle šéfa Slovenského muzea designu Maroše Schmmidta tak došlo k propojení českého a slovenského designu. Řekl také, že na Slovensku se do současnosti nepodařilo udržet výrobu některých hraček, textilu či svítidel.