Každý rok se to stane. Pod stromečkem objevíme alespoň jeden dárek, který bychom raději nedostali. Buď se "Ježíšek" netrefil do našeho vkusu, nebo neodhadl velikost bot či oděvů. Co s takovými dárky ale dělat? Nemusíme být na Štědrý den zklamaní, nevhodné dárky totiž můžeme vrátit.
Nechtěné dárky určitě nevyhazujte. Ačkoliv podle zákona nemá obchodník povinnost vám zakoupené zboží, které není nikterak poškozené, vzít zpět nebo vyměnit, mnoha prodejců se snaží vyjít svým zákazníkům vstříc a nabízí služby nad rámec svých povinností. Zboží tak můžete vyměnit, případně i vrátit. Pozornost však věnujte konkrétním informacím, které jsou napsané buď přímo v prodejně, nebo na dokladu o zaplacení. Tato opatření jsou pak vymahatelné i soudní cestou.
"Vzhledem k tomu, že se jedná o nadstandardní službu, může si prodejce stanovit různé podmínky, zejména dobu pro uplatnění, která činí zpravidla několik týdnů. Vždy je vhodnější, aby vše bylo zachyceno písemně. Spolehnout se jen na ústní ujištění může být rizikem," upřesňuje vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.
Určitě však musíte vrátit výrobek nepoškozený, a nejlépe pak ještě nerozbalený v původním obalu s dokladem o zaplacení. Bez účtenky se výměna zboží neuskuteční. Zdali je visačka odstřižena nebo ne, už takovým velkým problémem ale nebývá. "Pokud myslíte, že by se dárce urazil, kdybyste jej požádali o účtenku, je poslední možností zkusit dárek vrátit i bez ní. Stává se, zejména v případě zboží, které nabízí pouze konkrétní prodejce, že prodavači přistoupí na výměnu i bez účtenky," vysvětluje Lukáš Zelený.
Kolik času ale na výměnu máme? Opět to závisí především na konkrétních podmínkách prodejen, většinou pak můžeme zboží vrátit v rozmezí jednoho až čtyř týdnů. V srpnu už asi bude na výměnu zboží opravdu pozdě. Na vrácení výrobků, které nefungují tak jak mají, máme 24 měsíců. Na vyřízení takové reklamace má obchodník ze zákona 30 dní. V případě nevyřízení v dané lhůtě může zákazník požadovat okamžité vrácení peněz nebo výměnu zboží za nové.
Samostatnou kapitolou jsou pak dárky zakoupené přes internet. Zboží z internetu můžete dle zákona do 14 dnů od jeho zakoupení bez udání důvodu vrátit. Stačí jej zaslat zpět prodejci, a je možné i požadovat vrácení poštovného a balného, které vynaložíme za cestu zpět k obchodníkovi. "Někteří internetoví prodejci i tuto zákonnou lhůtu prodlužují, proto je dobré nahlédnout do obchodních podmínek," upřesňuje Lukáš Zelený. Odstoupení však musí být v dané lhůtě prodejci doručeno, nestačí jej pouze odeslat.
Vzor pro odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet je k dispozici na www.dtest.cz/vanocni-darky . "Pokud si spotřebitelé nejsou jistí, co přesně a v jaké lhůtě mohou od prodejce požadovat, ať se obrátí o radu na naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009," uvedl Zelený.