Longboardistům hrozí vážný úraz hlavy spíše než skateboardistům. Alespoň podle studie vědců z Brigham Young University v Utahu. Autoři výzkumu se zaměřili na jezdce z obou skupin, kteří v letech 2006 až 2011 skončili na traumatologii.
Výzkumníci vycházeli z informací poskytnutých více než 800 mladými lidmi, kterým bylo v průměru 19 let. Zjistili, že 57,5 % z nich si svá zranění způsobilo na longboardu, tedy delším a širším příbuzném klasického skateboradu. Na něm se zranilo 42,5 % zkoumaných pacientů.
Osm procent longboardistů utrpělo frakturu lebky, 31 % traumatické poranění mozku a 14 % bylo hospitalizování s krvácením do lebky. Mezi skateboardisty si frakturu lebky přivodilo 0,5 % jezdců a pouhých 12 % utrpělo traumatické poranění mozku. Žádný skateboardista navíc neměl nitrolebeční krvácení.
Vědci se také zaměřili na důvody, proč tomu tak je. Ty jsou dány už samotným využíváním obou "prken". Zatímco skateboardisté nejčastěji trénují v parcích, longboardisté ke svému sportu potřebují silnice, kde se však vyskytují překážky jako auta nebo sloupy. Navíc některé longboardové disciplíny přímo zahrnují jízdu z kopce nebo kolem podobných překážek, vysvětlil výzkumník Steven M. Thygerson (Více o longboardingu a jeho disciplínách najdete zde).
Longboardisté tedy dosahují vyšších rychlostí a méně nosí přilbu, dodal Thygerson s tím, že riziko vážných úrazů hlavy můžou značně snížit kampaně za nošení helem. I tak by se však prý doktoři přijímající longboardistu měli zaměřit na možná zranění hlavy více než u běžného pacienta.