Na počest Karla IV. se odhalí kopie královské gotické busty

Relax
12. 5. 2016 05:59
Podobizna otce vlasti (ilustrační foto).
Podobizna otce vlasti (ilustrační foto).

Rekonstrukci triforia katedrály svatého Víta, tedy ochozu otevřeného do prostoru katedrály, uvidí návštěvníci jedné z nově otevíraných výstav na Pražském hradě. V tamní Jízdárně začne výstava v neděli spolu s dalšími čtyřmi výstavami připravenými k 700. výročí narození Karla IV. Na svatovítském triforiu, které je jedním z pouhých dvou v katedrálách v ČR, je výjimečný soubor středověkých sochařských portrétů. Veřejnosti je ale nepřístupné. Kopii triforia včetně barevné rekonstrukce Karlovy busty představili pořadatelé.

Výstava nazvaná Koruna království: Katedrála sv. Víta a Karel IV. představuje katedrálu jako mimořádné architektonické dílo, korunovační a pohřební chrám českých králů i duchovní centrum českého středověkého státu, řekl autor výstavy a po nedávno odvolané Ivaně Kyzourové šéf hradních památkářů Petr Chotěbor.

Ochoz vyrobený pro výstavní prostory, který zaplňuje celou Jízdárnu, zdobí kopie středověkých bust. Nejsou polychromované, jako byly v době svého vzniku, a nemají koruny, protože spolu s náhrobky v kaplích byly úmyslně poničeny asi počátkem 17. století, kdy kalvinisté "vyčistili" chrám od všeho, co tam podle nich nepatřilo. Busty nezničili, ale otloukli, říká Chotěbor. Jak busty vypadaly dříve naznačí ta Karlova, která je pro účely výstavy barevně pojednána. Kopie nevznikly přímo pro výstavu, v depozitáři na Hradě jdou již desítky let a Karlovy byly ve sbírkách dvě.

Katedrála svatého Víta."Některé novodobější odlitky tady jsou z posledních let, kdy se provádí konzervace určité části katedrály a k tomu sochařskému detailu se dostaneme z lešení. Ty už se provádějí do lukoprenové formy, to je mnohem snazší záležitost než původně sádrové formy z mnoha dílů. Mezi vystavenými odlitky jsou ale i ty, které pořizovala Jednota pro dostavbu katedrály a jeden z nich je datovaný 1887, to je možná nejstarší, který tady je vystaven," řekl Chotěbor.

V další části výstavy se připomíná význam katedrály jako pohřebiště českých králů prostřednictvím nově restaurovaných unikátních nálezů středověkých textilií. Vystaveny jsou fragmenty pohřebních oděvů z královské hrobky, které náležely členům lucemburské dynastie, především Karlu IV., jeho manželkám a synům.

Autorky výstavy Milena Bravermanová řekla, že z původního souboru asi 400 gotických textilních fragmentů je popsáno 28 celků, především rouch, doplňků či jednotlivých tkanin. "Jedná se o celosvětově unikátní soubor," uvedla. Překvapující je podle ní množství luxusních importovaných látek - hedvábná roucha nepocházejí jen z Itálie, ale i středoasijských zemí, což je dokladem luxusu u lucemburského dvora.

Další výstavy připravené na Pražském hradě k letošnímu výročí Karla IV. se budou věnovat historii korunovací českých králů, dostavbě katedrály z přelomu 19. a 20. století, vztahu českého státu ke korunovačním klenotům či středověké dobývání vzácných kovů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tachezy Jan, Šimánek Vít, youtube

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ