Nejstarší svitek s textem Desatera je k vidění v Jeruzalémě

Relax
6. 5. 2015 06:00
Vědci zkoumají svitky, které byly nalezeny poblíž Mrtvého moře a které obsahují Desatero přikázání (snímek z roku 2011).
Vědci zkoumají svitky, které byly nalezeny poblíž Mrtvého moře a které obsahují Desatero přikázání (snímek z roku 2011).

Nejstarší dochovaný svitek s deseti božími přikázáními je na krátkou dobu vystaven v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Jde o součást výstavy, která ukazuje klíčové momenty ve vývoji lidské civilizace.

Dva tisíce let starý svitek je součástí sbírky nejstarších rukopisů s biblickými texty, které byly objeveny nedaleko Mrtvého moře na východ od Jeruzaléma. V Izraeli nebyl vystaven ještě nikdy a jinde ve světě ho lidé mohli vidět vždy jen krátce. I nyní se na nejstarší dochovanou kopii Desatera milovníci historie budou moci přijít do Izraelského muzea podívat jen po několik dnů, pak se tato křehká památka vrátí do muzejního depozitáře, kde je uchovávána ve tmě a v kontrolovaných klimatických podmínkách. Jde o jeden ze starobylých předmětů z výstavy nazvané Stručné dějiny lidstva, jíž Izraelské muzeum slaví padesáté výročí svého založení.

"Když přemýšlíte o univerzálně platných pravidlech, o univerzálně platných etických principech... jde o první pravidla, která vás napadnou," řekla kurátorka výstavy Tania Coenová-Uzzielliová, proč se svitek s Desaterem objevil vedle 1,5 milionu let starých nástrojů používaných při lovu nebo nejstaršího srpu, který připomíná přechod lidstva od lovectví a sběračství k usedlému způsobu života a zemědělství.

Tyto předměty byly nalezeny na území dnešního Izraele a Palestiny, což podle AP dokládá význam této oblasti pro historii lidstva. "Po pouhých 50 letech existence jsme možná jediným nebo jedním z mála muzeí na světě, které mohou sestavit takto pojatou výstavu z vlastních sbírek," řekl ředitel Izraelského muzea James Snyder.

Kromě archeologických skvostů z tohoto muzea si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout také zapůjčenou 5000 let starou tabulku z Mezopotámie, 2700 let staré mince nalezené v oblasti dnešního Turecka nebo původní rukopis teorie relativity Alberta Einsteina.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ