Nová metoda využívá vinné hrozny v péči o tělo

Relax
14. 7. 2012 12:06
Sušená matolina.
Sušená matolina.

Na jihu Moravy se v posledních letech objevuje nový trend. To, co zbude po vinařích, s radostí využívají místní masážní salony. Pro vinaře nepotřebný odpad se podobně jako v zahraničí začíná měnit v žádanou surovinu.

"Pro vinaře je to odpad, pro nás cenný materiál," říká fyzioterapeutka Lenka Svobodová, která se svými kolegy vyvíjí nové metody, jak využívat léčivé účinky vína nejen vnitřně, ale také zvnějšku. Právě ve slupkách a jadérkách hroznů, které zůstanou po vylisování vína, takzvané matolině, je totiž nejvíce účinných látek a antioxidantů. "Blahodárné účinky vína jsou známé už po staletí a vinoterapie je metodou, která jich velmi moderním a příjemným způsobem využívá."

Víno jako lék.Vinoterapii, "léčbu vínem", znali už ve starém Egyptě. Kleopatra prý ve víře, že víno pročistí a omladí tělo, používala předchůdce vinné kosmetiky. V Evropě se hrozny pro účely péče o tělo začaly využívat až relativně nedávno. Novodobé počátky se datují do Francie poloviny devadesátých let, v Česku se pak trend objevil až během posledních několika let.

"Jsme uprostřed vinic, tak proč toho nevyužít," myslí si Svobodová v jihomoravských Hustopečích. V Česku jsou podobná zařízení například v Zaječí, Lednici nebo v Mikulově. Většinou se však podle ní vinné extrakty používají pro účely kosmetické spíše než terapeutické. "My se snažíme používat přípravky z živých vinných kultur, ale kromě matoliny používáme vlastně všechno - také bobulky, jadérka, vinný cukr a vinný olej," dodává.

Nabízí se srovnání s pivními lázněmi. "Tam je to ale koncipované jinak: člověk je sám, do ruky dostane pivo, ale není tam s ním terapeut jako v případě vína," domnívá se Milan Mrázek, který "vinné lázně" v Hustopečích provozuje. "Sice si odpočine, ale větší blahodárné účinky se od toho asi čekat nedají."

S vínem ve víně

V renesančním areálu s někdejším domem matky TGM se nabízí dvacet druhů procedur: vinný zábal ve vyhřívaném vodním lůžku, masáže vinným olejem, oblíbenou procedurou je také celotělový peeling s pastou z Vinné koupele.rozdrcených jadérek. Nechybějí koupele, při nichž se přímo do vody přidává několik deci vína či sektu, totéž lze přitom také popíjet.

"Používáme opravdové víno, žádné extrakty. Máme koupelový vinný lístek, kde si člověk může vybrat, v čem se chce koupat. Červené víno, bílé, sekt, od každého na výběr tři druhy," pokračuje Svobodová. "Většinou si všichni vybírají to, co jim chutná, a v tom se chtějí i koupat. Oblíbené jsou přibližně stejně, spíš máme období, kdy se všichni chtějí koupat v červeném, pak zase hlavně v bílém."

Komu by to přišlo jako plýtvání, může si setkání s vínem nechat na pozdější ochutnávku s výkladem someliéra nebo ochutnat pikantní vinnou marmeládu, vinnou čokoládu, marmeládu nebo paštiku.

Autor: - jas - Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ