Figuríny ze slaniny, vepřové suši, slanina s čokoládou i v podobě zmrzliny. To vše přináší nová restaurace a muzeum v jednom na západě Ukrajiny, která se specializuje na ukrajinskou národní chloubu - slaninu - a nabízí ji v různých podobách.
"Slanina je jedním ze symbolů Ukrajiny," vyzdvihuje Mark Zarchin, spolumajitel restaurace Salo (slanina), která otevřela svoje brány ve Lvově. "Je to kultovní pokrm a rozhodli jsme se z něj učinit kultovní objekt," uvádí.
Slanina, skutečná či falešná, je po celé budově; na talíři, ale i jako dekorace. Jsou tu lavice s její imitací, obrazy, fotografie nebo koláže. "Děláme si legraci z nás samých a z našich chutí," podtrhuje Zarchin. Slanina nakrájená na plátky, často podávaná s vodkou, je na Ukrajině velmi populární.
Menu je velmi sugestivní. Je možné ochutnat Davidův penis (houba hadovka plněná slaninou) nebo van Goghovo ucho (plátek slaniny připravený ve formě ušního lalůčku). Gastronomické extravagantnosti sahají až po suši ze slaniny a k dezertům, jako jsou slanina s čokoládou nebo Rty Marilyn Monroeové (kompozice zmrzlin představujících ústa zpěvačky).
"Lidé si představují slaninu jako něco slaného a uzeného. Nedokážou pochopit, že tento výrobek se může podobat krému. Přidá se k tomu zázvor, skořice a je z toho skvělá nádivka do čokolády," vysvětlil Zarchin.
Nápad založit takový podnik dostal druhý spoluvlastník Boris Berger, německý umělec původem z Ukrajiny, který tvrdí, že se mu vše zjevilo ve snu. Kromě ukrajinské slaniny nabízí restaurace i maďarskou a litevskou.
Nejdražší pokrm tu stojí 200 hřiven (420 korun) pro tři osoby, což je pro většinu místních obyvatel příliš vysoká cena a předurčuje to restauraci zejména pro turisty. Turisté se tu cítí téměř slaninou obaleni. "Je to moc dobré a dekorace je pěkná, v Kyjevě nic podobného neexistuje," říkají sestry Maria a Anna Alexejevovy z ukrajinské metropole.
"Původně to mělo být muzeum moderního umění, pop-artu. Potom jsme se rozhodli k tomu přidat restauraci," vysvětluje Zarchin. Od založení navštívilo podnik vícero malířů, básníků a hudebníků. Počítá se i s pořádáním krátkodobých výstav a uměleckých akcí. "Slanina podléhá zkáze, ale to přece led také - a přesto se z něj po celém světě dělají sochy," vysvětluje Zarchin pro ty, které by snad figuríny tohoto druhu udivovaly.
Podívejte se na fotografie z muzea a restaurace Salo neboli Slanina: