OBRAZEM: Veselí kostlivci ovládli Náprstkovo muzeum

Relax
3. 11. 2011 16:30
Svátky zesnulých patří v Mexiku k těm nejdůležitějším a také nejbouřlivějším.
Svátky zesnulých patří v Mexiku k těm nejdůležitějším a také nejbouřlivějším.

V mexickém duchu, tedy vesele připomíná Dušičky Národní muzeum v Praze. V prostorách Náprstkova muzea otevřelo výstavu Veselí kostlivci, která se soustřeďuje na mexické obřady podzimních a zimních měsíců vztahující se právě ke svátkům zesnulých, ale i k Vánocům a svátku Tří králů.

V mexickém pojetí jsou velkou celospolečenskou událostí s podtextem oslavy života. Expozice, kterou doplní programy pro děti, studenty, rodiny s dětmi i seniory, bude otevřena do 4. března.

Podle generálního ředitele muzea Michala Lukeše je vlastně už třetí s poněkud chmurným námětem. První představila mumie, druhá soustřeďuje smuteční oznámení. "I tato se věnuje rituálům spojených s pohřbíváním," uvedl před vernisáží. Důraz přitom klade na mexickou obřadnost a porovnává ji se zvyky v českých zemích.

V mexickém pojetí jsou svátky zesnulých velkou celospolečenskou událostí s podtextem oslavy života.

"Představíme návštěvníkům paralely i rozdíly mexických a českých svátků, které spojuje křesťanský základ, avšak zároveň jsou směsicí různých historických tradic. Chceme ukázat kreativitu Mexičanů i Čechů a potvrdit, že obě země jsou si přes rozdílné tradice v mnoha ohledech blízké," podotkla autorka výstavy Kateřina Klápšťová. Výstava je rozdělena na mexickou a českou část, přičemž obě spojuje pomyslný most masopustu.

Svátek zemřelých vrcholí v Mexiku stejně jako v Česku 2. listopadu. Vzhledem ke své unikátní podobě byl zařazen mezi jednu z památek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Propojuje totiž křesťanskou víru s předhispánskými prvky a obyčeji etnického náboženství.

Podle mexické verze přicházejí duše zemřelých v dušičkovém období na zem, aby navštívily pozůstalé.

Podle mexické verze přicházejí duše zemřelých v dušičkovém období na zem, aby navštívily pozůstalé. Ti jim na hroby pokládají květiny, ovoce, pečivo i nápoje a drží noční stráž, během níž hodují v rituálním kontaktu s jejich dušemi. V obchodech a na tržištích se proto jako dárky prodávají cukrové a čokoládové lebky a veselí kostlivci z nejrůznějších materiálů.
"Mexičané pojímají smrt jako součást života, který na Dušičky bujaře oslavují i průvody v maskách koster a dalších monster," dodala Klápšťová.

Expozice bude otevřena do 4. března.

Předvánoční svátky nezahrnují v Mexiku jako v českých zemích Mikuláše nebo obchůzky Lucií, ale je zde oslavován svátek národní světice Panny Marie Guadalupské, který připadá na 12. prosinec. Vánoce samy mají mnoho odlišných momentů, k nimž patří například obchůzkové kolektivní hry se zpěvy, jejichž námětem je hledání noclehu Panny Marie a Josefa v Betlémě.

Výstava má představit rozdíly i paralely mexického a českého svátku.

K jiným zajímavostem patří piňata, dětská zábava, při které družstva se zavázanýma očima rozbíjejí papírové kontejnery různých tvarů naplněné bonbony a zavěšené na stromech. Dárky u nás spojené s Vánocemi mexickým dětem podle tradice nadělovali až Tři králové. Nicméně dnes už řada dětí dostává dárky i na Vánoce od Ježíška a Santa Clause.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ