Z náplavek v Praze mají zmizet parkoviště. Hlavní město chce také nechat u Vltavy opravit křižovatky tak, aby se podél řeky dalo pohodlně projít nebo projet na kole. V dokumentu, který má sloužit jako podklad pro vypracování koncepce pražských břehů, odborníci navrhují i obnovu nebo vytvoření plováren. Materiál vypracovaly Kancelář veřejného prostoru a Útvar rozvoje města. "Rada ho vzala na vědomí," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.
Koncepce pražských břehů má být hotova do konce prosince. Kdy případně začne přestavba, zatím ale není jasné. Až hotová koncepce by také měla ukázat, kolik by stavba odhadem mohla řádově stát.
Důraz hodlá město na náplavkách klást na pěší a cyklistickou dopravu. Praha chce zmapovat a případně přebudovat všechny křižovatky u Vltavy tak, aby usnadnila pohyb právě chodcům a cyklistům. "Klíčové je zlepšení dostupnosti zejména od stanic a zastávek kolejové veřejné dopravy - tramvaje, metra, železnice - to napomůže zmírňovat tlak automobilového provozu na plochy pro parkování v blízkosti řeky," píšou odborníci v dokumentu. Zmizet by až na výjimky měla všechna parkoviště, vozy zásobování však mají mít vjezd k řece povolen.
Podél Vltavy navrhují odborníci obnovit zeleň. Město by také mělo prověřit, kde by měly být plovárny. V úvahu připadají zejména bývalá Občanská plovárna pod Letnou, Střelecký ostrov a Rašínovo nábřeží. Plovárny mohou být buď s minimálním zázemím na břehu s pohodlným vstupem do řeky, nebo s přístupem k vodě po molu a zázemím na břehu či molu. Třetí možností je oddělený bazén s čistou, případně vyhřívanou vodou, eventuálně kombinovaný s druhým bazénem s neupravovanou vodou.
V první fázi je podle dokumentu z architektonického hlediska potřeba opravit prostory nábřeží, což by mělo znamenat i revizi veškerého vybavení, tedy například laviček a odpadkových košů. Až poté by měl být vytvořen jednotný design mobiliáře a rozhodnuto o tom, kde má být.