Pražská zoo začala opravovat stezku, která kdysi vedla napříč skálou od velké voliéry dravců až k místu, kde v současnosti stojí rozhledna Obora. Celkově narušený stav skalního masivu, který dělí areál zoo na spodní a vrchní část, si před desetiletími vynutil uzavření stezky nazývané Zakázanka.
Zahrada na její revitalizaci získala peníze z evropských fondů. S příspěvkem města stezku za 28 milionů korun opraví do dvou let firma Switelsky stavební, která zakázku vyhrála ve výběrovém řízení. Budovat se v areálu bude i dál, a to i prostory pro zcela nová zvířata, jako například velemloky či kapustňáky.
"Skalní masiv je z geologického hlediska značně narušen a je potřeba provést jeho stabilizaci. Součástí statického zabezpečení bude i konstrukce vlastní stezky," uvedl k projektu v tiskové zprávě ředitel zahrady Miroslav Bobek. Plánuje, že na stezce vznikne vyhlídka, ze které se otevřou nové pohledy na spodní část areálu zoologické zahrady i na panorama Prahy.
Živočichové i rostlinyPražský magistrát v uplynulých dnech zároveň zveřejnil záměr vyhlásit skálu v zoo přírodní památkou. Chráněn by měl být nejen skalní masiv, ale i ohrožené druhy živočichů a rostlin, které se v jeho blízkosti vyskytují. Jde o více než dvouhektarovou oblast, ve které má podle přírodovědců svůj domov řada druhů plazů, zejména ještěrky zelené, ale i významná skalní vegetace, mimo jiné kostřava sivá.
V zoo začíná také rekonstrukce viničního domku Sklenářka, kterému se říká Katovna. Ředitel zahrady také počítá s proměnou interiéru Pavilonu kočkovitých šelem, který od obnovy po povodních značně omšel. Rozestavěn je nový pavilon pro slony.
"V příštím roce by měl být vybudován pavilon pro velemloky a další pozoruhodná zvířata, abychom nejen rozšířili naše kolekce obojživelníků a představili největšího a patrně nejzajímavějšího zástupce této třídy, ale také připomněli Karla Čapka a jeho slavný román inspirovaný právě obřími salamandry," uvedl.
V zoo se objeví kapustňáci
Připravuje se podle něj i expozice Austrálie, která se od nynějšího výběhu klokanů rozvine i po jižním svahu, a uskuteční se i architektonická soutěž na přebudování Pavilonu velkých savců. Ten by se měl proměnit ve velkorysou expozici Amazonie, představující mimo jiné kapustňáky."Další plány jsou již poněkud vzdálenější a zahrnují například vybudování nových prostor pro lední medvědy a také jiná velmi atraktivní severská zvířata či návrat nosorožců. V dlouhodobém horizontu pak přemýšlíme například o pralesních žirafách okapi anebo o šimpanzích bonobo. V těchto úvahách se však již přibližujeme dalším kulatým výročím naší jedinečné zoologické zahrady," napsal Bobek.
Zahrada minulý týden oslavila 80. výročí vzniku, největší stavební boom zažila v 90. letech a po povodních roku 2002, kdy vyrostla řada nových pavilonů. Novinky přitáhly zájem o areál tak, že počet návštěvníků za rok přerostl milion a v posledních letech se pohybuje kolem 1,2 milionu ročně.
Pražská zoo chystá nový pavilon, stezku a kapustňáky
Relax
7. 10. 2011 12:36
I toto zvířátko by se v pražské zoo mohlo objevit.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia , Chris Ross, MICHAL CIZEK