Nová tradice
Při první sklářské pouti v Anníně zvolí královnu skla
21.07.2016 13:01
Novou tradici sklářské pouti zkouší založit Annín na Klatovsku. Malou šumavskou vesničku a okolní osady v minulosti proslavilo právě sklářství, později téměř vymizelo nejen sklářství, ale i místní tradice. O víkendu si vesnice připomene 220. výročí vzniku a oslaví první sklářskou pouť a zvolení první sklářské královny. Pro budoucí sklářskou královnu obě místní sklárny v annínském údolí vyrobily vladařské atributy - skleněné žezlo, jablko a korunku.
Mezi sklárnami v Anníně a v Rajsku je podle iniciátora oslav Lukáše Miloty určitá rivalita. V sobotu se od obou skláren vydají průvody, které se sejdou u malé opravené kapličky v obci, kde pak korunují královnu. Stane se jí dcera brusičů a vnučka bývalého šéfa annínské sklárny Lucie Hájková. Brusírna v Rajsku jí věnuje korunku, huť v Anníně skleněné žezlo a jablko. "Součástí žezla bude sklářský kříž, tedy ležatá osmička s křížem, která symbolizuje, že práce se sklem je nekonečné trápení," poznamenal sklářský mistr Jiří Kozel z huti v Anníně. "Korunka je z vytepané nerez oceli a vinutých perlí," popsala její autorka Alena Kyrálová. Ve volbě se Annínští inspirovali v bavorském Zwieselu. Poblíž něj kdysi působili skláři, jejichž potomci v 19. století vlastnili huť v Anníně.
Pouť začíná už v pátek a trvá do neděle. Nebudou chybět prohlídky nedalekého kostela na Mouřenci nad Annínem, prohlídky skláren a církevní i kulturní program, který připravili i místní obyvatelé. "V naší huti si budou moci zájemci pod dohledem mistra vyfouknout skleničku, budou moci sledovat skláře při práci a podívají se i do našeho muzea," popsal majitel sklárny v Anníně Petr Švrčula. Ve sklárně v Rajsku její zakladatel Karel Baron nabídne lidem další zážitky: "U nás si lidé budou moci zkusit broušení olovnatého křišťálu, podívat se do muzea a připravili jsme ukázky vinutí perlí nebo foukání skleněných figurek," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.