Kolik je hodin? To je dnes ve světě hodinkových fajnšmekrů úplně jedno. Ti si totiž nepořizují náramkové hodinky proto, aby se orientovali v čase, od toho mají mobil. Cenu těch nejluxusnějších a nejpreciznějších hodinek určují komplikace neboli technologické finesy mechanického strojku.
Mezi sběratele luxusních mechanických kousků patří Zdeněk Bakala či Petr Čech a třeba ruští oligarchové i Vladimir Putin skupují luxusní švýcarské značky Patek Philippe či Vacheron Constantin. Proč? Protože jsou jednoduše nejdražší...
Před půl rokem se v Česku prodaly hodinky značky Girard-Perregaux za 11,5 milionu. Rekordní prodej signalizuje zajímavý fenomén dneška: Češi se seznamují se světovými trendy a neváhají do hodinek investovat. Na scénu navíc vstupují i nezávislí čeští hodináři, kteří pod svými autorskými značkami prodávají hodinky za statisícové částky.
Hodinářství zažívá celosvětový vzestup - a tento trend se dotýká i České republiky. Obchodníci se shodují: zatímco kvůli ekonomické krizi poklesl prodej hodinek ve středním segmentu, což znamená hodinky kolem 50 tisíc; luxusního segmentu, tedy hodinek, jejichž cena přesahuje částku 100 tisíc, se krize nedotkla. "Od našeho vstupu na trh zaznamenáváme meziroční růst tržeb - a to i o dvouciferná čísla," potvrzuje Tomáš Janeba, finanční ředitel pražského obchodu Carollinum.
* Kdo určuje, co se nosí?
* Kolik stojí nejdražší hodinky světa?
* Proč sběratelé luxusních hodinek milují komplikace?
* Kdo ze světových celebrit spolupracuje se slavnými hodinářskými značkami?
* Kolik stojí "nejobyčejnější" hodinky značky Rolex či Omega?
* Jak odhalit padělek?
* Které značky jsou pro milovníky rychlých aut, adrenalinových sportů a které pro politiky a právníky?
* Proč jsou dražší méně přesné mechanické hodinky než hodinky na baterku?
* A jak vypadá autorská tvorba mladých českých hodinářů, kteří prodávají hodinky za statisíce?
Na tyto a další otázky najdete odpověď v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 17. září.