Fotbalové počítačové hry jsou prý pro lidskou psychiku nebezpečnější než ty akční. Když totiž hráči vidí na obrazovce někoho zemřít, uvědomují si, že to není skutečné, fotbal ale prožívají v televizi nebo v počítači stejně jako na hřišti.
Hry, které odrážejí skutečný život, mají podle britské studie, kterou cituje deník Daily Mail, na člověka mnohem větší účinek než ty bojové a akční a sport obecně vzbuzuje jedny z nejsilnějších emocí včetně násilí.
Potvrdil to i experiment psychologů z britské univerzity v Huddersfieldu. Porovnávali tep srdce a činnost mozku před hraním a během něho, navíc při různých typech her. Zjistili, že virtuální střílečky rozpumpují srdce i mozek mnohem méně než třeba zmíněný fotbal.
"Zabíjet někoho prostě pro člověka není tak běžné jako kopat do balonu," vysvětluje jeden z autorů výzkumu Simon Goodson. "Do střílečky se proto tolik nevžijete a nemáte při hraní pocit, že opravdu po někom střílíte. U sportu je to naopak. Emoce z něj jsou tedy silnější a také se vás mnohem déle drží," dodává Goodson.