Více než miliarda korun čeká v březnu na přerozdělení na ministerstvu školství pro účely vzdělávání učitelů v práci s digitálními technologiemi. Stále víc škol však přestává čekat, až jim něco spadne do klína. Komenského krédo "škola hrou" si vzaly za své tři pražské a jedna středočeská základka, které za sebou mají první pololetí výuky na tabletech.
Kantoři zapojení do pilotního projektu vidí v tabletové výuce velký potenciál. "Děti se nespokojí jen s jednou získanou informací. Když mají možnost hledat na internetu, tak je to motivuje k dalšímu uvažování, to je velká výhoda," pochvaluje si Ildikó Šalamova, zástupkyně ZŠ Mnichovice. Její zkušenosti, stejně jako tipy a dobré nápady ostatních, by neměly zůstat jen na půdě školy. "Průběžně dobíráme do projektu další školy, teď to bude jedna v Českých Budějovicích," říká Jana Knesplová, manažerka programu Partners in Learning.
Školy si mohou vyměňovat své zkušenosti na blogu pod názvem Vzděláváme pro budoucnost. Soubor nejosvědčenějších rad a doporučení pak Microsoft, který pilotní projekt významně podpořil, hodlá poskytnout i ostatním zájemcům. Půl milionu korun, které firma loni do projektu vložila, šlo nejen do referenčních škol, ale i do technického vybavení vlastních krajských školicích center, v nichž mohou kantoři zdarma absolvovat kurzy práce s technologiemi. Letos mezi ně přibyl i kurz výuky na tabletech.
"Správné psaní i/y není klíčová dovednost pro 21. století, i když si to spousta učitelů stále myslí. Dovednosti pro 21. století nelze nacvičit bez technologií," říká PhDr. Ondřej Neumajer, který se jako učitel na pedagogické fakultě UK a konzultant při Národním ústavu pro vzdělávání na novém pilotním projektu podílí.
Klopýtání za Západem
V podpoře digitální výuky to přitom v Česku není nijak slavné. Zatímco v Evropě je do pilotních projektů tabletové výuky podle údajů organizace European Schoolnet zapojeno téměř sedmnáct milionů žáků ve více než 620 tisících škol (ve srovnatelném Portugalsku jde o šest set tisíc žáků), u nás jdou počty maximálně do stovek.
"Od roku 2007, kdy skončil projekt Internet do škol, se tím nikdo na ministerstvu pořádně nezabývá. V jiných státech na to mají samostatné oddělení nebo institut. Přitom podle zprávy České školní inspekce u nás pořád ještě v 15 procentech ředitelen škol není internet a přímá práce všech žáků s počítačem probíhá přibližně jen dvakrát týdně. Momentálně se na ministerstvu připravuje strategie digitálního vzdělávání, která by tu problematiku měla doufejme podpořit," konstatuje Ondřej Neumajer.
Mnohé školy se však rozhodly nečekat, až jim něco spadne do klína. Například Praha 6 se jako první radnice v republice loni na podzim rozhodla vybavit tablety všech svých patnáct škol. A jinde, jako například na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře, to řeší svépomocí a s pomocí sponzorů (viz TÝDEN č.25/13).