U Masarykova nádraží vznikne pop-up market s kulturou a jídlem

Relax
23. 4. 2018 21:35
Projekt nabídne filmové projekce, hudební vystoupení, workshopy i malé restaurace a bistra (ilustrační foto).
Projekt nabídne filmové projekce, hudební vystoupení, workshopy i malé restaurace a bistra (ilustrační foto).

U pražského Masarykova nádraží vznikne dočasný tzv. pop-up market Manifesto, který kombinuje kulturu a jídlo. Otevřen bude letos v červnu. Sdělila to Radka Ondráčková z neziskové organizace reSite, která vznik marketu iniciuje. Na pozemku bude asi dvacítka kontejnerů, v kterých se akce budou odehrávat. Stát budou u nádraží do doby, než společnost Penta zahájí plánovanou výstavbu v okolí nádraží, pak se market odstěhuje. Kdy stavba přesně začne, není jasné.

"Posláním záměru je oživit dosud mrtvý prostor přiléhající k ulici Na Florenci v blízkosti Masarykova nádraží a magistrály, který je i přes svou polohu v centru města nevlídným a nepřístupným. Dočasná instalace vytvořená z kontejnerů se chce stát místem setkávání a bodem, který přirozeně prováže dříve odtržená sousedství," uvedla Ondráčková.

Lidé v prostoru naleznou v dvaceti kontejnerech filmové projekce, vystoupení dýdžejů, koncerty, workshopy či lekce. Součástí bude několik designových obchůdků, knihkupectví a malé restaurace a bistra nabízející jídlo, nápoje, kávu nebo zmrzlinu. Nabídka takzvaného street foodu se bude v průběhu času obměňovat.

Kurátorem programu a provozovatelem bude tým Aerofilms a o pronájmy se stará startup Dejsiprostor. Návštěvníci marketu nebudou používat hotovost, ale vše budou platit bezhotovostně kartami. Market bude u nádraží do doby, než tam začne společnost Penta stavět. Následně začne hledat nové místo, kam by se přesunul.

Na brownfieldu u Masarykova nádraží plánuje Penta oživit dnešní území moderními administrativními budovami s obchody a restauracemi, ale také parkem, podle projektu kanceláře architektky Zahy Hadid. Dříve Penta vlastnila v centru metropole kancelářskou budovu Florentinum, kterou za 7,6 miliardy korun společně s dalším majetkem prodala čínské společnosti CEFC.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/cocoparisienne

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ