Nevysvětlitelné létající objekty, tajemné kruhy v obilí a různé další anomální jevy jsou témata, která nedají spát českým "ufologům" či "záhadologům". Po vzoru svých amerických kolegů se snaží najít vysvětlení zdánlivě nevysvětlitelných jevů, častokrát svému koníčku věnují veškerý volný čas.
"Úspěchem pro nás bývá to, že se nám něco podaří vysvětlit, což nám vlastně někteří lidé mají za zlé a nepovažují to za úspěch," řekl Vladimír Šiška, který je jednou z hlavních osobností projektu Záře.
Zájemci o projekt se snaží shromažďovat informace o údajných UFO (neidentifikovatelných létajících objektech), o výsledcích svého úsilí informují na svých internetových stránkách. Uspokojivé vysvětlení se jim zatím nepodařilo najít jen v šesti případech, které se v Česku odehrály v uplynulých čtyřiceti letech.
Skutečné návštěvy mimozemšťanů?
"Zde už můžeme hovořit jenom o hypotézách," uvedl Šiška. Za velmi nepravděpodobné však "záhadolog" považuje, že by šlo o skutečné návštěvy mimozemšťanů. Za možné vysvětlení tajemných jevů by považoval například dosud neznámé přírodní jevy či zkoušky utajované techniky především vojenského charakteru. "Nezahráváme si s tím, že bychom vymýšleli nějaké spekulace. V podstatě všechny anomální jevy třídíme do tří skupin," řekl "ufolog".
"Když to řeknu v procentech, tak zhruba polovina jevů se nám daří vysvětlit a nějakých 45 procent jsou případy, kdy se nám nepodaří získat dostatek informací, takže jsou, řečeno policejní terminologií, odloženy," řekl Šiška. "Zbytek jsou jevy, u kterých máme dostatek informací, ale nepodaří se je vysvětlit vůbec," konstatoval.
Zájem o záhady je podle Šišky především životní styl, vztah k tajemství je podle něj vlastností lidí všeobecně. "Jsme inteligentní druh proto, že jsme zájem o poznávání světa povýšili nad pud sebezáchovy. Raději riskujeme, třeba jako kosmonauti, abychom třeba i za cenu života něco poznali. To žádný jiný tvor nemá," míní Šiška. "Pro mě je největší dobrodružství samotný proces poznávání," konstatoval.
"Ideální výsledek našeho snažení by byl ten, kdyby se na jedné straně vědecká veřejnost na tyhle věci začala dívat trošku jiným okem a na druhé straně, aby byla o tomto oboru více informována i občanská veřejnost," vysvětlil Šiška. Osvěta v tomto oboru je podle něj užitečná i proto, že mnozí lidé si podle jeho zkušeností pletou běžné a stále populárnější horkovzdušné lampiony zahřívané svíčkou s "létajícími talíři".
"Záhadologové" pořádají pravidelná setkání, kde se vzájemně informují o svých výzkumech neobvyklých jevů. "Je to koníček, který nepřináší žádný finanční efekt. Strašně krutě zápasíme o každou minutu volného času, kterou bychom mu mohli věnovat," posteskl si Šiška, který je "v civilu" policejním technikem.
Jeho kolegy jsou prý většinou zvídaví mladí lidé. "Mnoho nadějných ufologů ale končí tím, že založí rodinu a začnou se zajímat o ryze světské věci jako vydělání peněz a uživení rodiny," dodal Šiška.