Už po staletí si z druhých děláme blázny. Kde se vzal apríl?

Relax
1. 4. 2017 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo se už dnes prvního dubna neposílá, přesto je v tento den potřeba být ve střehu a nevypínat moc mozkové závity.

První dubnový den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů. V anglosaském světě je nazýván "dnem všech bláznů" a v Itálii či ve Francii se mu říká "aprílová ryba". Ve Španělsku ovšem pozor, tam se podobné taškařiny obyčejně dělají 28. prosince na Den svatých Neviňátek.

Aprílová žertovná tradice je rozšířena v řadě zemí světa a datuje se asi do 17. století. První známá písemná zmínka o vyvádění aprílem v českých zemích je z roku 1690 a pochází z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy. Na konci 18. století jsou v české literatuře zprávy o prvodubnovém vtipkování již poměrně časté.

Podle jedné z teorií má obyčej původ ve druhé polovině 16. století ve Francii, kde král Karel IX. v roce 1564 ediktem roussillonským stanovil začátek nového roku na 1. leden. Někde ho totiž slavili 25. března na Den zvěstování Panny Marie. A ti, kteří se tímto ediktem neřídili a slavili příchod nového roku stále celý týden do 1. dubna, údajně dali vzniknout "dni všech bláznů".

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , LucasSG83

Další čtení

V Zoo Hodonín se těší z jarních mláďat. Na snímku jsou mláďata papoušků nádherných (Polytelis swainsonii).

Jarní přírůstky v Zoo Hodonín. Narodili se tamaríni, přímorožci i zebra

Relax
6. 6. 2026
Do Zoo Brno přicestovaly další dvě lední medvědice - Anori a Nivi. Návštěvníci je ale zatím neuvidí, jsou umístěné ve výběhu, který dříve obývala medvědice Cora.

Do Zoo Brno přicestovaly další dvě lední medvědice, návštěvníci je zatím neuvidí

Relax
5. 6. 2026
výstava Za hradbami středověku, Městské muzeum Žamberk

Středověk ožije v Žamberku: Muzeum chystá výstavu pro celou rodinu

Relax
5. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ