Mluvme spolu
VIDEO: Kampaň pro usnadnění komunikace v češtině pro cizince
13.04.2015 08:27
K usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky, chce přispět nová kampaň s názvem "Češi a cizinci - mluvme spolu!". Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání. Pomoci má i příručka s návodem. Kampaň představili její autoři z Centra pro integraci cizinců (CIC).
"Cizinec má být v komunikaci partner. Všichni říkají: Ať se naučí česky, když se chce domluvit. Zkouší to, používá špatné předložky a mluví s akcentem. Nejsme na to zvyklí a nesnažíme se porozumět. Cizinci tu ale s námi žijí a budou žít," řekla autorka příručky Markéta Slezáková.
Podle šéfa CIC Vladislava Güntera místní pak často odmítnou komunikovat s cizincem česky a přecházejí do angličtiny. "Jak pak můžeme chtít, aby se člověk začlenil, když se s ním odmítáme bavit česky," podotkl Günter. Kampaň podle něj nemá ukazovat na potíže, ale spíš na bariéry, "které si sami stavíme do cesty".
Jeden ze spotů ukazuje mladou ženu na nádraží, která se snaží koupit si lístek do Brna. Mluví ale se silným francouzským akcentem, žena v pokladně jí nerozumí a začne přidávat na hlase. Vyřeší to až její kolega, který si vypomůže jednoduchými slovy a rukama. Ve druhém spotu si Američan česky objednává v kavárně, číšník vše zopakuje anglicky. Muž proto dál pokračuje plynně v angličtině, obsluha už mu ale nerozumí. Třetí příběh se odehrává ve večerce, kde asijskému prodavači zákazníci tykají. Sám pak přijde na úřad a tyká úřednici.
Snadná pravidla pro dorozumění v češtině shrnuje příručka. Využít ji mohou úředníci, učitelé, pracovníci neziskovek i přátelé migrantů. Autorka radí mluvit spíš v jednoduchých větách se základní slovní zásobou bez trpných rodů, spisovně, bez slangu a také pomalu. Slova je dobré používat v prvním či čtvrtém pádu, tedy v základním tvaru bez jiných koncovek. Není nutné přidávat na hlasitosti. Pomůžou gesta, ukazování na prstech a kreslení, někdy i mezinárodně srozumitelná slova jako například problém, internacionální či rezervovat. Informace má být konkrétní, případně rozdělená na postupné kroky. Důležité sdělení je lepší dát i písemně. Místo telefonování bývají vhodnější textové zprávy či mail.
Podle Güntera mají cizinci o češtinu zájem. Loni kurzy v centru prošla tisícovka lidí ze všech částí světa. V hodinách se učili třeba to, co znamenají různé nápisy a zkratky, jak se má jednat s opraváři, při pronajímání bytu či na úřadu.
Kampaň je součástí projektu Společný kraj - s cizinci jako s našinci. Vyvrcholí 22. dubna v Evropském domě na setkání se zástupci radnic, neziskových organizací a cizinců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.