Během Vánoc se stávají nehody netypické pro jiné období roku. Většinou to není hořící stromek, spoustu práce záchranným složkám způsobuje pyrotechnika nebo krb na horské chatě, kde se od začátku sezony netopilo.
Nejčastější příčinou vzniku požárů je i o Vánocích lidská nedbalost, shodují se hasiči. Typicky jde o neopatrné používání otevřeného ohně - škody způsobují zapálené svíčky nebo prskavky.
V loňském roce bylo během vánočních svátků evidováno 130 požárů, z toho 60 v domácnostech se škodou 5,5 milionů korun. Na Štědrý den vyjížděli loni hasiči k 45 požárům, při kterých jedna osoba zemřela, a čtyři se zranily.
"Požáry samotných vánočních stromků v posledních letech téměř vymizely. Místo nich ale přibylo požárů od zábavné pyrotechniky," uvádí oficiální web Hasičské záchranné služby. Hořící vánoční stromky jsou v zásazích hasičů spíše výjimečné - loni jich bylo dle oficiálních statistik v celé ČR pět, zatímco od prskavek a pyrotechniky vzniklo 36 požárů. Dalším typickým vánoční pohromou jsou hořící popelnice nebo kontejnery.
"V období Vánoc hoří nejčastěji v domácnostech, dále pak odpady, kontejnery a skládky odpadu, ale také dopravní prostředky. Nejčastějšími příčinami jsou nedbalost, úmyslné zapálení, požáry od komínů a technické závady," říká tisková mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
Mnoho požárů tak vzniká v době, kdy lidé během svátků přijedou na chatu, kterou jinak využívají pouze přes léto. Špatná údržba komína pak může způsobit požár. Podle hasičů takto vzniká čtvrtina až pětina nahlášených událostí.
Přitom základní kontrola komína není drahá, přijde na zhruba 500 až 700 korun, a pokud je dělána správně, málokdy zabere méně než 30 minut, upozorňuje Pavel Ulrich, obchodní ředitel výrobce a distributora komínů Almeva. Je dobré nezapomínat, že pokud dojde k pojistné události, může pojišťovna u komínu bez aktuálně provedené revize krátit plnění.
Pozor na prskavky nebo věnce
Prskavky a adventní věnce, které jsou téměř vždy označeny jako "dekorace" (a svíčky na nich tedy nelze zapalovat), mohou napáchat spoustu škody. Odborníci uvádějí, že deset centimetrů od plamene svíčky je teplota 200 stupňů Celsia, což textilie nebo plast ihned zapálí. Hořící svíčky a prskavky jsou vždy otevřeným ohněm a proto je nutné je nenechávat bez dozoru a svíčky umísťovat na stabilní nehořlavou podložku.
"Adventní věnce plněné pilinami a bez nehořlavých podložek jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom nikdy neměli zapalovat. Rizikové jsou i věnce, kde není dostatečně připevněný držák pod svíčku nebo je kolem svíčky příliš mnoho chvojí," upozorňuje Nicole Studená.
Podle mluvčí pojišťovny Uniqa Evy Svobodové patří mezi typické vánoční pojistné události úrazy elektrickým proudem způsobené nekvalitními elektrickými svíčkami, zranění kvůli odpalování pyrotechniky nebo požáry od zapálených svíček nebo prskavek. Často v těchto událostech hraje roli alkohol, což je faktor, který pojišťovny zohledňují při vyplácení škody.
"Obecně platí, že jde o hrubé porušení povinností z pojištění, a klient tedy musí při škodě počítat s postihem. Uniqa posuzuje vždy, jaký vliv měl alkohol na vznik a rozsah vzniklé škody, a podle toho své pojistné plnění krátí. V případě zvláště závažného provinění pod vlivem alkoholu lze výplatu z pojištění odmítnout," dodává Eva Svobodová.