Zvíře cestovatel
Zatoulaný tučňák, který omylem doplaval na Zéland, je volný
04.09.2011 10:00
Tučňák císařský známý pod jménem Happy Feet, který v červnu připlaval omylem z Antarktidy na Nový Zéland, je opět volný. Z wellingtonské zoo, kde se přes dva měsíce léčil, byl lodí Tangaroa dovezen jižně od Nového Zélandu, kde ho v neděli ráno veterináři vypustili na volné moře.
Stalo se tak asi 80 kilometrů severně od odlehlého Campbellova ostrova, kde je moře hluboké téměř 300 metrů. Podle veterinářky Lisy Argillaové z wellingtonské zoo šlo vypuštění překvapivě hladce vzhledem k osmimetrovým vlnám, kterými se moře vzdouvalo. Posádka tučňáka vynesla na záď lodi v kleci, kde už byla připravená skluzavka z plátna namočeného vodou. Když ale otevřeli dveře přepravní klece, nejevil tučňák žádný zájem vylézt. "Bylo potřeba ho trochu postrčit," řekla Argillaová. Pak už tučňák sklouzl dolů po břiše nohama napřed a vynořil se asi dva metry od lodi. Podíval se na její posádku, a pak zmizel pod hladinou.
Veterinářka: Byla jsem šťastná
"Byla jsem opravdu šťastná, když jsem ho viděla odplavat," dodala Argillaová. "Nejlepší část mé práce je vypouštění zvířat do volné přírody, kde by měla být." Tučňák byl objeven 20. června na pláži Peka Peka asi 40 kilometrů severozápadně od hlavního města Wellingtonu, daleko od svého domova v Antarktidě. Byl převezen do wellingtonské zoo čtyři dny poté, co onemocněl, když sežral písek. Pravděpodobně ho považoval za sníh. Na Novém Zélandu byl tučňák ve volné přírodě naposledy spatřen před 44 lety.
Úřady nejprve chtěly nechat volný průběh přírodě, ale když se tučňákův zdravotní stav rychle zhoršoval, převezli ho veterináři do wellingtonské zoo, kde se pustili do jeho záchrany. Tříapůlletý tučňák podstoupil několik výplachů žaludku a dostal speciální příbytek s neustále doplňovaným ledem, aby se nepřehříval. Jeho život sledovala 24 hodin denně televizní kamera a tučňák si získal statisíce stoupenců po celém světě.
Ti ho budou moct sledovat i nadále; tučňák má na těle připevněný GPS vysílač, s jehož pomocí bude možné zjistit, kde se pohybuje. Tučňáci císařští jsou největším druhem tučňáka a dorůstají výšky asi jednoho metru, váží až 30 kilogramů. Jejich potravou jsou ryby a různí korýši. Umějí se potápět až do hloubky 450 metrů a vydrží pod vodou asi jedenáct minut. Zdržují se podél celého pobřeží Antarktidy a výjimečně se vydávají dále na sever.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.