Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice. V této lokalitě už dříve zaznamenali také rysa ostrovida a losa evropského. Nezisková organizace ALKA Wildlife o tom informovala na Facebooku, kde zveřejnila i fotky. Její manažerka Tereza Mináriková řekla, že se odborníci shodují, že podle stavby těla se jedná o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA.
"Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme od u našich různých partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře," uvedla Mináriková.
Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.
Odborníci si myslí, že se jedná o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.
Populace vlka v česko-sasko-polském pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. "Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa," upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.
V devadesátých letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. Podle Minárikové tak doposud nebyl na Šumavě prokázán výskyt divoké populace.ALKA Wildlife je výzkumná organizace, která se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem. Lidé si fotky zvířat včetně vlka mohou prohlédnout na její internetové mapě. Projekt Trans - Lynx provádí v oblasti širší Šumavy a Pošumaví. Podle Minárikové jde o přírodně cenná a neprobádaná území. Ekologové zaznamenali i další vzácné druhy, například poprvé zdokumentovali na fotopasti kočku divokou v Českém lese.
Loni prestižní časopis Science zveřejnil studii, podle které se do Evropy s úspěchem vracejí původní druhy velkých šelem. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu. Šelmy podle vědců nežijí překvapivě jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji také přímo v blízkosti lidských obydlí. Vlk obecný v Evropě obývá 28 zemí v deseti různých populacích, uvedl časopis. Ekologické sdružení Hnutí Duha ale v souvislosti s tím upozornilo, že v Česku většímu výskytu velkých šelem brání ilegální lov.
Foto jako důkaz. Na Šumavě u Lipna žije divoký vlk
Relax
25. 3. 2015 13:40
Vlk divoký vyfocený fotopastí.
Autor: ČTK Foto: Facebook , ALKA Wildlife