Nejstarší gorila pražské zoologické zahrady Kamba těžký porod přežila, její mládě ale ne. Ředitel zahrady Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu v neděli podvečer uvedl: "Jde tu o život Kamby, bohužel nikoliv mláděte." Podrobnosti chce zoo zveřejnit na pondělní tiskové konferenci. Kamba už jednou podobně těžký porod prodělala, mládě při něm také zemřelo.
Kamba začala rodit v neděli dopoledne, po několika hodinách přišla první zásadní komplikace. "Vyšla část pupeční šňůry, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Bohužel tím bylo rozhodnuto o osudu mláděte," uvedla zoo. Podle porodníka Radovana Vlka z Fakultní nemocnice Motol totiž při porodu odhalili u Kamby v dolní části dělohy nezhoubný šesticentimetrový nádor, který bránil tomu, aby hlavička mláděte postoupila do pánve. Vyhřezlý pupečník pak gorila překousla a část sežrala.
"Kamba navíc neměla kontrakce a bylo jisté, že nedokáže mrtvé mládě sama porodit. Z tohoto důvodu byla navzdory riziku, s nímž byl tento krok spojen, uspána a přemístěna na operační stůl. Vyšetření ukázalo, že mládě nebude možné vybavit porodními cestami, a bylo tedy přistoupeno k císařskému řezu," popsali zástupci zahrady.
První císařský řez v Evropě
Zároveň upozornili, že se jednalo o první císařský řez gorily v Evropě, tento zákrok už dopředu konzultovali s odborníky v USA a Austrálii. Ředitel zahrady Miroslav Bobek také odmítl, že měli k císařskému řezu přistoupit preventivně, jiný než přirozený porod je prý pro gorily vždy problematický, například kvůli následnému přijetí mláděte matkou. Kvůli Kambině stáří, nádoru v děloze a závažným komplikacím po dvou porodech pak lékaři gorile podvázali vejcovody, aby už nemohla mít mladé.
"Kamba se probírá z narkózy. Držme jí palce," sdělil Bobek, který už v podvečer na sociální síti Facebook oznámil, že porod doprovázejí velmi závažné komplikace a tým veterinárních i humánních lékařů usiluje o Kambinu záchranu. Krátce před půlnocí se pak Bobek na Facebooku ohradil proti tvrzení, že o mláděti zoo mlčí. Podle něj není třeba "vyvolávat plané naděje".
Kambin porod vyvolal zájem veřejnosti
Kamba už v Praze rodila jednou, a to v roce 2007. Její mládě však při porodu zemřelo. Poté už zoo uváděla, že Kamba se vlastního potomka vzhledem ke svému pokročilému věku nedočká. Loni ale zahrada oznámila, že gorila přece jen zabřezla. Otcem je samec Richard.
Porod gorily spustil lavinu reakcí na internetových fórech, desítky lidí vyjadřují zoo podporu. Zároveň lidé na webkamerách pozorují zbytek gorilí tlupy, která po celou dobu neklidně nakukuje do zázemí výběhu, kde veterináři bojují o život Kamby.
Gorily v Zoo Praha
Nejstarší členka pražské gorilí tlupy přišla na svět začátkem 70. let v kamerunských deštných lesích. Byly jí sotva dva roky, když její rodinu povraždili pytláci. Dostala se nejprve do zoo v Lipsku a poté prošla několika dalšími zahradami, než se v roce 2005 zabydlela v Praze. Zoo ji charakterizuje jako tmelící prvek celé gorilí rodiny a hodnou "tetičku" všech mláďat.
Zoo Praha chová gorily od roku 1963. Významnou kapitolu v historii chovu těchto zvířat však začali o 40 let později psát až členové současné skupiny: samec Richard, samice Shinda a Kijivu a později i Kamba a Bikira.
V prosinci 2004 se Kijivu narodila Moja, vůbec první gorilí mládě v českých zoo. V květnu 2007 ji následoval sameček Tatu, v dubnu 2010 sameček Kiburi a v prosinci další sameček, který zatím nemá jméno. Mládě porodila v prosinci 2010 také Bikira, ta ale svého potomka nepřijala, a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu.