"Nečekané" gorilí mládě lze poprvé vidět v pražské zoo

Relax
24. 4. 2016 15:00
Malé gorilí mládě.
Malé gorilí mládě.

Návštěvníci pražské zoologické zahrady si už v neděli mohou prohlédnout gorilí mládě, které se v sobotu velmi nečekaně narodilo samici Shindě. Matce i mláděti se den po porodu daří dobře, takže byl rychle Pavilon goril otevřen pro veřejnost, sdělila Zuzana Karlíková z tiskového oddělení Zoo Praha.

O březosti čtyřiadvacetileté Shindy chovatelé nevěděli. Už ani nevěřili, že by mládě mohla mít. Její neplodnost byla připisována hormonálnímu antikoncepčnímu tělísku, s nímž přišla v roce 2001 z Austrálie a jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí.

V sobotu ráno k překvapení všech začala rodit a zhruba hodinu po poledni přivedla na svět zdravé mládě. "Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat - očistila je i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka," uvedl v tiskové zprávě kurátor Vít Lukáš. Okamžitě Shinda spořádala i ovoce a vodu, které jí chovatelé nabídli.

Kromě matky Shindy pavilon obývá ještě gorilí samec Richard a samice Kamba, Bikira a Kijivu, která je matkou čtyř mláďat. Dvakrát rodila také samice Kamba, její mláďata ale při porodu vždy zemřela. Nová role by mohla mít pro Shindu i další význam. "Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší," uvedl vrchní chovatel David Vala.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ