Projekt na pomezí vědy a umění o mezidruhových vztazích lidí a zvířat od Mobilní Akademie Berlín přiveze do Plzně pražský Goethe Institut. V zóně DEPO2015 se představí sedmnáct lidsko-zvířecích dvojic, u kterých vzájemné vztahy přesahují rovinu pouhého majitele a domácího mazlíčka. Dvojice spolu žijí a představují třeba i pracovní páry ve vědních oborech, v pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu. Součástí akce Proč mluvit se zvířaty bude sestřih scén z filmů, kde vystupují zvířata, doplněný komentářem vědců.
Projekt představí například mecenášku Medu Mládkovu s jejími psy, je zde i herec Václav Vydra s koněm Démonem, plzeňská učitelka Tereza Porubová se slepicí Pipkou či mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba a krajta. "Ta krajta doslova pracuje pro PR zoo a mluvčí zahrady ji představuje jako svoji kolegyni v public relations," řekl Jakob Ráček z Goethe Institutu. Lidé uvidí také cvičeného lišáka Winnieho, který získal několik rolí ve filmech, empatické a chytré prase Pinkyho, leguánku Linu, stepní orlici Sofii, výra Evžena, ale také roj včel, krkavce, dvě želvy ostruhaté, krokodýla siamského a další. Německá fotografka Pola Sieverdingová pořídí portréty lidsko-zvířecích týmů.
Součástí dne bude filmový program, který zahrne sestřihy a krátké klipy ze stovky filmů. Na nich chtějí autoři ukázat vystupování zvířat a také dokumentovat, jak se v průběhu desetiletí měnilo vnímání zvířat lidmi. Výběr záběrů z filmů doplní filozofie a teorie, kterou obstará skupina německých, rakouských a českých vědkyň a vědců nejrůznějších odvětví biologie, antropologie, mediálních věd a kulturologie, řekla autorka projektu Hannah Hurtzigová z Mobilní Akademie Berlín. Zvířata podle ní nebyla vnímána jako součást kultury. "Během posledních deseti let se ale objevil nový vědecký proud - Animal Studies, který zkoumá vztahy mezi humanitními a přírodními vědami. Nás zaujal a rozhodli jsme se téma vztahu lidí a zvířat převést do divadelní formy," uvedla.
Jednodenní program bude tichý. "Návštěvníci obdrží porty se sluchátky, na kterých budou odposlouchávat veškeré dění v prostoru - komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů i debatu českých i zahraničních odborníků," řekl Ráček.
Projekt je součástí programů Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015. Mobilní akademie Berlín, která patří se svými projekty po celém světě k nejpopulárnějším tvůrčím kolektivům současné umělecké scény v Německu, vybrala témě proto, že Češi patří v EU k národům s největším množstvím domácích zvířat, dodal Ráček.