Dvorská zoo pokřtila nosorožčí mládě, které se narodilo loni v říjnu. Samička dostala svahilské jméno Jasiri Perla. Navrhli jej lidé, komise vybírala ze 1600 návrhů. Uvedl to Jan Stejskal vedoucí oddělení komunikace zoologické zahrady.
Jasiri znamená svahilsky statečný, Perla značí, že nosorožci jsou skvosty Afriky. Když se samička narodila, vážila jen 17 kilogramů, což je zhruba polovina běžné porodní váhy.
Její matka má problémy se zuby, nemá proto ideální tělesnou kondici. Porod proti předpokladům komplikovaný nebyl. Mládě bylo čilé, ale velmi malé a nedosáhlo na struky.
"Museli jsme přistoupit k umělému odchovu. Oddojovali jsme nosorožčí mléko od matky a dvou samic, která mají mláďata. Zhruba po týdnu mládě zesílilo natolik, že samo začalo pít a odmítat láhev," řekl kurátor nosorožců Jiří Hrubý.
Umělý odchov je unikátní v tom, že mládě zůstalo s matkou, navíc se pro výživu využívá umělé mléko pro koně a v takto velkém množství se mléko nosorožcům neodsává. Všechny tři samice ale byly trpělivé a nechávaly si mléko odsát, dodal Hrubý.
Zoo chová nosorožce dvourohé od 70. let minulého století. V chovu je úspěšná, narodilo se zde 45 mláďat. Zoologická zahrada je součástí evropského programu návratu těchto zvířat do Afriky. Teoreticky by tři loňská mláďata možná jednou mohla vrátit do volné přírody, řekl Hrubý.
Z preventivních důvodů začala dvorská zoo nedávno řezat nosorožcům rohy. Reagovala tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci počátkem března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu roh.
"Toto opatření určitě není oblíbené, ani já z něj nejsem nadšený. Ale je vratné. Pokud tlak pytláků a zločinných syndikátů poleví, rohy zvířatům dorostou zpátky," řekl Hrubý.