Nový český dokument má pomoci ohroženému druhu

Relax
13. 2. 2020 13:00
Ohrožený živočich luskoun.
Ohrožený živočich luskoun.

Čeští filmaři spolu s pracovníky liberecké zoologické zahrady připravují dokument, který by měl pomoci luskounovi, z několika stran ohroženému živočichovi. S jediným savcem se šupinami na těle, připomínajícím oživlou šišku, se nelegálně obchoduje. Navíc je aktuálně podezírán z toho, že na člověka z jiných zvířat přenesl koronavirus. Dokument o ochraně luskounů Volání přírody natáčí zoolog Tomáš Ouhel s režisérem Pavlem Soukupem, sdělila  za tvůrce Martina Reková.

Štáb odcestoval kvůli natáčení před několika týdny do Asie, nyní natáčí na Sumatře a odlehlých Mentawaiských ostrovech. Všichni jsou zdravotně v pořádku a mimo oblasti zasažené koronavirem. Jestli se koronavirus mezi lidi roznesl od luskounů, netopýrů, medvědů nebo hadů, není podle Tomáše Ouhela podstatné.

"Jasné je, že se virus rozšířil z nekontrolovaných trhů s volně žijícími živočichy, kde jsou luskouni běžně dostupní. Ať už živí, tak čerstvě naporcovaní či sušení. Stejně tak ovšem jako stovky dalších volně žijících živočichů, kteří mohou být v budoucnu příčinou dalších epidemií," uvedl ochránce přírody Ouhel. Z luskouních šupin se podle něj vyrábějí například preparáty na podporu laktace. Obchoduje se ale i s řadou orgánů jiných zvířat - žraločí ploutev se například nabízí jako prostředek pro zlepšení erekce, žluč z asijských medvědů na zlepšení zraku a problémy s játry.

Filmový štáb se rozhodl luskouny obsadit do hlavní role vznikajícího dokumentu už před několika měsíci, protože za posledních deset let pytláci kvůli masu a šupinám ulovili více než milion luskounů, kterým hrozí vyhynutí. "Je velká šance, že současná panika kolem koronaviru a luskounů vyvolá tlak na regulaci trhů, a tím klesne světová poptávka po luskounech," věří Ouhel. Luskounů existuje osm druhů, čtyři žijí v Africe a čtyři v Asii.

O luskounovi se v Praze mluvilo nedávno v souvislosti s tím, že by zoo v hlavním městě mohla zvíře získat od tchajpejské zoologické zahrady. Snaha o ně je součástí partnerské smlouvy Prahy s hlavním městem Tchaj-wanu Tchaj-pejí. Praha loni ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny. Ta byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a opozice ji tehdy velmi kritizovala. Tehdejší vedení podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/Frans Lanting

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ