Dva samci a dvě samice
Nový přírůstek. Pražská zoo získala pekariho Wagnerova
26.06.2016 16:00
Pražská zoologická zahrada získala dva samce a dvě samice pekariho Wagnerova, což je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. V roce 1930 byl popsán jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhé dva až tři tisíce jedinců. Návštěvníci Zoo Praha ho budou moci vidět ve výběhu od pondělí. Sdělila to mluvčí zahrady Jana Myslivečková.
Podle ní nyní žije v lidské péči na celém světě jenom osmdesát zvířat v sedmnácti institucích. Praha se v loňském roce zapojila do Evropského záchovného programu pekariho Wagnerova. Zvířata získala z berlínské zoo, která jako zatím jako jediná v Evropě pekariho Wagnerova rozmnožuje.
Vůbec první tři zvířata byla z Paraguaye odvezena v roce 1975, ale pokus o jejich odchov v lidské péči se nezdařil. V roce 1985 byla v paraguayské části areálu založena záchranná stanice.
Pekari Wagnerův je výrazně větší než pekari páskovaný a pekari bělobradý. Má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Může být dlouhý až přes jeden metr a vážit kolem třiceti až čtyřiceti kilogramů. V přírodě žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca na pomezí dnešní Paraguaye, Argentiny a Bolívie, kde spadne pouhých čtyři sta až osm set milimetrů srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tak tvoří kaktusy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.