Ochránci přírody zachytili u Šternberku stopy rysa ostrovida

Relax
27. 4. 2016 14:15
Dosud ochránci přírody mapovali pohyb rysa ostrovida pouze ve vyšších polohách Jeseníků.
Dosud ochránci přírody mapovali pohyb rysa ostrovida pouze ve vyšších polohách Jeseníků.

Ochránci přírody zaznamenali při rozsáhlém mapování pohybu šelem na území Olomouckého kraje kromě vlka také stopy rysa ostrovida. Pohyb největší evropské kočkovité šelmy objevili u Šternberku. Dosud jeho pohyb mapovali nebo předpokládali ve vyšších polohách Jeseníků. Právě tam zachytili na začátku roku pomocí fotopasti vlka obecného, do oblasti se vrátil po deseti letech. Ochránci sledují možný pohyb velkých šelem a kočky divoké v kraji od podzimu loňského roku.

Věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida našli ochránci nedaleko Šternberku. "Při přesunu k jednomu ze zimovišť netopýrů, která pravidelně kontrolujeme, jsem ke svému překvapení objevil ve sněhu na lesní cestě stopy rysa ostrovida. Byly poměrně čerstvé, a tudíž zcela nezaměnitelné," uvedl Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rozsáhlé lesy v Nízkém Jeseníku a navazujícím vojenském prostoru Libavá jsou pro rysa podle odborníků vhodným prostředím s dostatkem kořisti. Zmapování jeho pohybu v nižších polohách bylo podle nich možné i díky plošnějšímu výzkumu. "Nadmořská výška není pro zvíře směrodatná. Početné záznamy o jejich pohybu máme mimo CHKO v lesních oblastech, kde není tak intenzivní turistický ruch a je tam dostatečná plocha lesa," řekl zoolog Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti v Jeseníkách.

Na začátku roku se odborníkům podařilo zachytit na území Rychlebských hor a severní hranice CHKO Jeseníky také vlka. Pomohla jim k tomu soukromá fotopast, sami jich v terénu položili více než 60. V druhé polovině února dobrovolníci vlčích hlídek nalezli v dalších dvou místech v Rychlebských horách stopyy, které s největší pravděpodobností patřily také vlkovi. Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v Jeseníkách po více než deseti letech, uvedl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.

Při kontrole fotopastí bylo podle ochránců přírody zaznamenáno množství znaků svědčících o pobytu dalších zvláště chráněných druhů zvířat. Jde například o stopy vydry či údaje o jeřábkovi lesním, vzácném a nenápadném lesním ptáku. "Tato data zaznamenáváme do nálezové databáze a jsou pro nás cenná zejména při rozhodování o ochraně území," uvedl Šaj.

Hnutí Duha se na projektu monitoringu šelem podílí s lesníky, s Agenturou ochrany přírody či s Ostravskou univerzitou. Projekt monitoringu šelem v širší oblasti Jeseníků je podpořen grantem z Lichtenštejnska, Islandu a Norska. Podobné aktivity se dějí například i v Krkonoších, Beskydech nebo na Broumovsku. Za pět měsíců intenzivního terénního mapování vykonali ochránci 220 pochůzek o celkové délce 3500 kilometrů.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ