Ostravská zoo má novou expozici pro mangusty a dikobrazy

Relax
1. 7. 2019 16:47
Mangusta.
Mangusta.

Ostravská zoologická zahrada v těsné blízkosti safari expresu otevřela novou expozici Tsavo, kterou obývají drobné promykovité šelmy mangusty trpasličí a zástupce hlodavců, dikobrazi jihoafričtí. Nové chovatelsko-expoziční zařízení bylo nazváno po Národním parku Tsavo v Keni, kde se oba druhy vyskytují, a který byl rovněž předlohou pro jeho vybudování, řekl zoolog Jiří Novák.

"Pustili jsme se na první pohled do divočejšího ztvárnění. V Keni je naprosto běžný právě takový karmínový písek i horniny, takže jsme se snažili přiblížit tu podobu a navodit atmosféru Keni," vysvětlil Novák nezvyklou podobu expozice.

Expozice je podle něj zároveň chovatelským zařízením, takže zoo předpokládá, že oba druhy bude rozmnožovat. První mládě už návštěvníci mohou ve výběhu pozorovat. Jedna ze samic mangusty trpasličí totiž byla do zahrady dovezena už březí a v zoo porodila mládě.

"S chovem obou druhů jsme v podstatě začali od píky, nikdy před tím jsme je nechovali. Nutno ale říci, že ač jsme dikobrazy jihoafrické nechovali, tak jsme chovali jejich příbuzné dikobrazy srstnatonosé, a jsou si velmi podobní a také ten chov je velice podobný," řekl Novák. V zoo jsou zatím dvě samice, ale ještě v letošní sezoně budou přivezeni samci. Samice pochází ze Zoo Praha, odkud ostravská zahrada získala také mangusty. "Dovezli jsme čtyři jedince s tím, že pohlaví bylo nejisté. Dneska víme, že jedna samice porodila a u jednoho samce jsme věděli, že jde o samce, takže určitě v té čtveřici pár je," doplnil Novák. Podle něj obě zvířata nejsou náročná na chov a zoo je volila tak, aby zvládla i větší pohyb lidí, který lze v tomto místě kvůli čekání na safari expres očekávat.

Mangusta trpasličí je aktivní přes den. Žije společensky v rodinných skupinách o 20 až 30 členech vedených dominantní samicí. Mláďata mívá většinou jen dominantní pár, pečují o ně ale všichni členové skupiny. Dikobraz jihoafrický patří k největším hlodavcům Afriky. Tělo má pokryté přeměněnými chlupy - bodlinami. Ty jsou uchyceny v kůži velmi volně. V případě ohrožení se dikobraz naježí a začne bodlinami výhružně chřestit, pokud to nepřítele nezažene, pokusí se ho nabodnout. Špatně vidí, má však velmi dobrý sluch a čich.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/FLPA/FLPA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ