Oživíme tasmánského vlka? A měli bychom?

Relax
18. 12. 2017 13:55
Vakovlk tasmánský.
Vakovlk tasmánský.

V roce 1993 mohli diváci po celém světě sledovat neuvěřitelnou podívanou. Na plátnech kin před jejich očima oživli prehistoričtí dinosauři v dnes již legendárním snímku Jurský park. Touha přivést k životu vyhynulé druhy se vryla do myslí milionů lidí. A tomuto snu jsme se teď posunuli zase o něco blíž.

Ačkoli se vědci shodnou, že oživit dinosaury zřejmě nebude kvůli stáří genetického materiálu nikdy možné, u časově bližších druhů už to není jen otázkou teorie. V roce 2003 španělští a francouzští vědci přivedli alespoň na chvíli zpět k životu kozorožce pyrenejského. I když mládě zrozené z DNA posledního kozorožce vloženého do těla náhradní matky přežilo pouhých deset minut, lidstvo udělalo krok k oživení druhů. K radosti jedněch a k hrůze druhých.

V současné době probíhá výzkum a debata o oživení několika nedávno vyhynulých druhů, včetně vakovlka tasmánského, jehož poslední exemplář uhynul 7. září 1936 v tasmánském Hobartu. "Jsme zodpovědní za jeho vyhynutí. Dá se říct, že mu dlužíme, abychom ho přivedli zpět," netají se svým entuziasmem profesor Andrew Pask z univerzity v Melbourne, jenž vedl výzkumný tým, kterému se podařilo "přečíst" DNA vakovlka.

"Proč investovat miliony dolarů k oživení hrstky druhů, když jsou zde miliony druhů k objevení, popsání a ochraně?" ptá se evoluční biolog John Wiens z newyorské univerzity. I přes nesouhlasné hlasy však výzkum úspěšně pokračuje. V JAR se podařilo šlechtěním přivést zpět k životu zebru stepní a vědci zvažují vypuštění momentálně páté generace vyšlechtěné zebry do přírody.

U vakovlka, kterému se kvůli jeho pruhům přezdívá tasmánský tygr, není zřejmé, jestli člověk jen neuspíšil zkázu, kterou začala samotná příroda. A pokusy o jeho oživení vyvolávají řadu znepokojivých otázek. Nehrajeme si na boha? Měli bychom to dělat jenom proto, že můžeme? Netvoříme mutanty? Ale přesto bude zřejmě výzkum pokračovat dál. Kdyby jen z čiré zvědavosti, jak podotýká Hank Greeley ze Standforské univerzity: "Šavlozubý tygr? Bylo by super jednoho vidět."

Autor: Ondřej CabalFoto: ČTK/AP , Keystone Pictures USA

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ